Webrovka 2014
Výtěžek: 50 164,- Kč
Třináctý ročník je za námi a jako tradičně přinášíme malé ohlédnutí a shrnutí. Pověstná třináctka se dotkla festivalu hned v několika ohledech a smůla se nám jaksi lepila na paty během celé akce. První byla v tom, že avizovaný přímý přenos se díky slabému signálu internetu nepodařilo zprovoznit. Další smolná věc byla, že hlavní tanečnici ze skupiny Zeigos krátce před akcí zemřel blízký příbuzný a romské tradice pak v takovýchto případech zakazují jakékoli tancování, zpívání a veselení. Zeigos tedy v předvečer festivalu své vystoupení odvolali.
Festival jako tradičně zahájil dámský divadelní spolek KaRaJaPeJi a Ba. Během jejich vystoupení však nastala celá série zádrhelů. Jednak k výčepnímu zařízení nebyly dodány správné hadice a barmani se opozdili na cestě z Prahy. Nastalou situaci jsme se jali okamžitě řešit a na konci divadla už se nám to jakž takž podařilo rozjet. Bohužel fronty na pivo byly nekonečné a za to se moc omlouváme. Dělali jsme co se v tu chvíli dalo. Když začaly hrát kapely, zdálo se, že vše už bude v pohodě. Jenže po několika hodinách přestala fungovat voda na WC v přízemí. Další problém který bylo nutné řešit. Naštěstí WC v patře fungovaly, jak měly a lidé tedy byli přesměrováni zatím tam. I tento problém se nakonec podařilo vyřešit.
Chata se zaplnila lidmi a akce se rozjela do každoročních, úžasných rozměrů. Atmosféra se opět vytvořila parádní a kapelám to hrálo skvěle a ani občasné písknutí mikrofonů nezkazilo zážitek z muziky, kterou do lidí posílali. Před půl desátou večerní pak na zastávce Trutnov – Střed z vlaku vystoupili pánové Leoš Noha a Petr Čtvrtníček a byli střelhbitě přepraveni krásnou „taxikářkou“ na Webrovku, kde už se vše schylovalo ke koncertu kapely Buzerant. Zeď zdobila poutavá růžová plachta, opět z dílny Péti a Péti, a lidé byli natěšení. Aklimatizace členů této kapely byla velmi poctivá a koncert samotný splnil očekávání většiny přítomných. Show na přihřátá témata byla dozajista odlehčením od běžných lidských stresů a trápení. Zdálo se, že neblahý symbol čísla 13 se nám podařilo zlomit. To se bohužel nestalo a akci v nejlepším narušil psychicky nemocný maniak, který pod vlivem alkoholu napadl několik lidí a na Webrovce zasahovala záchranná služba a policie. Naštěstí všichni zranění jsou v tuto chvíli již relativně v pořádku a tento jedinec pod odborným dohledem. Bohaté občerstvení v zásálí pak mělo za následek další návštěvu záchranné služby, neboť jeden z čestných hostů jedl, jedl, jedl, pořád jedl, stále jedl až se přejedl a totálně přejedený si zavolal záchranku aby ho odjedli. V tu chvíli však probíhal premiérový koncert nové trutnovské kapely Electrum Magicum. I na tuto kapelu svým způsobem dopadl vliv oné třináctky, nepodařilo dosáhnout takového zvuku jaký by toto těleso bylo bývalo potřebovalo, aby jejich vystoupení vyznělo jak mělo. Když se muzikanti v odposleších neslyší tak jsou ve velmi složité situaci. Naštěstí i přes tento problém koncert dopadl vcelku dobře a publikum bylo i díky vizuálnímu provedení spokojeno. Not Frgile pak kolem druhé hodiny ranní rozparádilo zbylé publikum svou údernou muzikou. Závěrečná jam session se po chvíli přesunula do zásálí a pokračovala až do nedělního rána. Venku do časných ranních hodin preludovali Péťové a každý se mohl zapojit do jejich téměř nekonečné improvizace. Smůla byla zažehnána a i když to tak ani nevypadalo, co se zaplnění objektu týče, podařilo se vybrat rekordní výtěžek na vánoce pro děti bez rodičů. Krásných 50 164,- korun českých. Neuvěřitelné a zároveň úžasné!!!
A co říct závěrem, krom poděkování všem kapelám, sponzorům, partnerům, kamarádům co nám pomáhají, lidem z ADD/SCT, všem náhodným i stálým návštěvníkům?
Letošní akce jasně ukázala, že objekt Webrovky je co se rozvoje festivalu týče vyčerpaný. Konstalace hvězd velí „obout boty a pak dlouho jít“. Poučíme se z letošních chyb a posuneme celý rámec a podstatu tohoto charitatzivního festivalu o další level dál. Z počátku to trochu bude bolet, jelikož celou akci budeme muset postavit znovu od píky, ale výsledek bude ten, že kontinuita započatého díla se nepřeruší a poslání této akce bude naplňováno i nadále. Věříme, že naši snahu podpoříte a zachováte nám přízeň i přesto, že změny budou velké. Děkujeme!!!
Program 2014 – 13. ročník
Sobota 15. listopadu
Věnováno menšinám
Moderují: Ojta und Maror
Začátek ve 14:00 hodin
Minimální příspěvek činí 150,- Kč
Účast potvrdily tyto soubory:
14:15 – 14:30 – taneční představení Zeigos o.s.
14:30 – 15:30 – KaRaJaPeJi a Ba – divadlo
16:00 – 16:45 – Marta a Rasputin Band
17:15 – 18:00 – Tlupa Tlap
18:30 – 19:15 – Raf a spol.
19:45 – 20:30 – Pepa Lábus a spol.
21:00 – 21:45 – Cémur šámur
22:15 – 23:15 – Buzerant
23:45 – 00:30 – Electrum Magicum
01:00 – 02:00 – Not Fragile
02:00 – 02:45 – Bahňous
Pauzy bude vyplňovat Bahňous.
V iglů závěrem večera vystoupení kapely Péťové.
Opět budeme mít bioplastové pivní kelímky od firmy Bioplaneta!
Pokud nebude sněhová kalamita tak od jedné hodiny bude opět každou hodinu jezdit mikrobus do Trutnova.
Pro případné zájemce budou k dispozici šablony a barvy k potisku trik a mikin logem festivalu. Počet triček k zakoupení bude omezen, vy si však budete moci za malý finanční příspěvek potisknout i vlastní oblečení.
Upozornění pro všechny kdo se chystají na Webrovkafest autem: Buďte připraveni a mějte s sebou zimní výbavu.
Psy nechte prosím doma aby nedošlo ke zbytečným problémům.
Objekt chaty bude nekuřácký, kuřácký koutek bude opět na zateplené terase.
Těšíme se na vaši bohatou účast!
Medajlony:
Ojta un Maror
Celým třináctým ročníkem Webrovkafestu Vás budou opět provázet vypečení moderátoři. Jelikož je letošní program zaměřen převážně na místní nebo regionální kapely, i moderátoři budou tentokrát z místních luhů a hájů. Hravou a dravou formou budou uvádět jednotlivá vystoupení pánové Ojta und Maror. Tito dva šílenci se seznámili v roce 1993, když se Maror vrátil z vojny. Jeho bujará oslava civilu pokračovala v rockovém klubu Tr-End. Sice tam ztratil hlas, ale nalezl tam Ojtu. Od té doby jsou nerozluční přátelé a nutno podotknout, že oba mají v různých formách s tímto festivalem mnoho co do činění. Protože jsou oba velicí sebemrskači, upletli si pro letošek na sebe bič a zhostili se tohoto významného a čestného úkolu. Berou to velice zodpovědně a po různých restauračních zařízeních se pečlivě připravují. Oba se na vás opravdu velmi těší.
Zeigos
Vzhledem k tomu, že 13. ročník Webrovkafestu je věnován menšinám, hned na začátek dáme prostor u nás nejrozšířenější menšině, Romům, chcete-li Cikánům.
O tom, že soužití majority s touto minoritou je velmi problematické není třeba psát. Jenže nelze soudit člověka podle barvy kůže, ale podle toho jaký je. Ve všech společnostech je spousta hajzlů, ale taky spousta skvělých lidí.
Jejich kultura je jiná než ta Česká, neutrpěla totiž tolik ran. Českou kulturu nakřápli nacisté a komunisté ji pak rozdupali na kusy. Romská kultura si udržela svou podstatu a možná proto nás tolik provokuje.
V nedaleké Úpici se situace poslední dobou silně vyostřila. Je tam vysoká kriminalita a lidé tam začínají mít strach. Tento problém není lhostejný ani místním Romům. V srpnu roku 2011 založil pan Ladislav Bílý (místní podnikatel a aktivista) občanské sdružení Zeigos, s cílem podpořit členy romské komunity v oblastech výchovy, kultury a sportu.
Pan Bílý nechtěl, aby se děti jen tak potulovaly bez cíle po ulici a naopak chtěl, aby se v nich prohlubovaly romské tradice.
Na začátku mu pomáhala s administrativou a žádostmi o finance Marcela Karolína Maixnerová, která se stala později garantem komunikace mezi majoritou a minoritou.
Nyní se společně zapojují do jednání o bezpečnosti města a spolupracují s dalšími organizacemi. Hlavním záměrem této nevládní neziskové organizace je rozpoutat diskusi o soužití romské menšiny s ostatními obyvateli města s přáním zlepšit pohled na místní komunitu Romů a odbourání zažitého negativního hodnocení.
Mimo mnoha jiných aktivit, založilo také toto sdružení dětský taneční soubor, který se každoročně zúčastňuje soutěží v Lysé nad Labem, Hradci Králové, Liberci, Mělníku, Červeném Kostelci a dalších městech.
V roce 2013 jste je mohli vidět i při několika vystoupeních trutnovského smíšeného sboru Chorea Corcontica, kde zatančili na skladbu „Loli ruža“. Vystupují zhruba desetkrát do roka po celé republice na romských festivalech a tanečních soutěžích, kde jako nejmenší sklízí velký úspěch.
Letos tedy, ještě před divadlem, proběhne patnácti minutové taneční vystoupení zhruba osmi dětí ve věku dvou až třinácti let v tradičních romských krojích, doprovázené romskou muzikou. Myslíme si, že to bude zajímavé zpestření programu a že nikoho neurazí. Jsme přeci tolerantní a předsudky jsou pro slabochy.
KaRaJaPeJi a Ba
K Webrovkafestu už řadu let neodmyslitelně patří divadlo. To je určeno pro ty nejmenší návštěvníky festivalu a tedy i tentokrát se můžete těšit na představení spolku KaRaJaPeJi a Ba. Letos tato ryze babská divadelní společnost sehraje frašku Ženská republika. Jedná se o autorskou hru, nikoliv však z pera samotných hereček, nýbrž od učitele trutnovského Gymnázia Luďka Haška, který ji děvčatům ušil takříkajíc na míru. Tato hra pojednává o lítém boji žen a potřebnosti mužského plémě. Dané téma dává tušit, že toto dílo, navíc v provedení tohoto divadelního spolku, bude opět velmi vydařené. Herečky se na své vystoupení velmi pečlivě připravují.
A jak vlastně tento ženský soubor pracuje? Snažili jsme se to zjistit a dostalo se nám následující odpovědi: „To je dost těžké popsat, je to chaos, neboť dohromady máme asi 19 dětí a ty se z velké části zkoušek účastní, takže nejdříve musíme naše ratolesti obstarat, nějak je zabavit, pak chvíli zkoušíme, ale stále někdo odchází za dětmi a děti se zase mísí do zkoušky. Hru zkoušíme v podstatě půl roku, ale do září se s ní spíš sžíváme, diskutujeme, upravujeme a září, říjen se pak snažíme dát tomu nějaký výsledný tvar.“
Takže sami vidíte, že dát něco takového do kupy není vůbec snadné. Držíme tedy děvčatům palce a těšíme se co si na nás pro 13. ročník připravili.
Jitka Gábrtová
Petra Šormová
Kateřina Rózová
Kateřina Ježková
Jana Fikarová
Eva Šormová
Jarmila Štěpánková
Bebina
Sunshine
Marta a Rasputin band
Po pěti letech se na pódium Webrovkafestu vrací kapela z Trutnova, Marta a Rasputin band, která hraje folkovou a lidovou, čistě akustickou muziku. Jak bývalo tradicí i tentokrát hudební přehlídku zahájí. Jejich, v pořadí čtvrté vystoupení na této akci však bude zase něčím jiné, neboť sestava kapely se od té doby poměrně proměnila. Z původních členů zůstali jen dva tahouni souboru – Tom „Rasputin“ Habrún a sličná Marta Věchetová. S nimi v současnosti vystupuje Irena Janigová na violoncello a příčnou flétnu a o skřetí rytmiku pečují Radim Kolbe a Jaroslav Švandrlík. Druhý jmenovaný, co se Webrovky týče, není žádným nováčkem. Nejen, že na této chatě několik let působil, ale kdysi se tu objevil i coby zaskakující bubeník s kapelou Poslední Lež. Později pak jako kmotr prvního CD této kapely.
Celkový zvuk tohoto bandu se celkem slušně vytříbil a hraje jim to velmi dobře. Své skřetí songy stále neopouští, ani mnoho jiných svých tradičních písní, leč celkový výraz kapely je o podstatný kus dál. Věříme, že jejich vystoupení bude tím pravým začátkem letošního ročníku a že zaujme opět všechny věkové kategorie návštěvníků Webrovkafestu.
Tomáš „Rasputin“ Habrún – tahací harmonika, kytara, zpěv
Marta Věchetová – housle
Iren Janigová – violoncello, příčná flétna
Jaroslav Švandrlík – djembe, skřeky
Radim Kolbe – šamanský buben, skřeky
http://bandzone.cz/martaarasputinband
https://www.facebook.com/martarasputinband?fref=ts
Tlupa Tlap
Nováčkem festivalu je živelná partička Tlupa Tlap z Pilníkova. Kapela dříve známá jako Kaluže, opustila před časem scénu vyloženě folkových souborů, vydala se do hudebně experimentálních vod a nutno říct, že to byl víc než dobrý tah. Jejich hudba je najednou plná mnoha hudebních vlivů a vyzařuje pohodovou a zábavnou atmosféru. Je z ní cítit vnitřní harmonie, plná překvapivých momentů. Můžeme slyšet odkazy na jejich původní tvorbu, ale některé písně se původnímu ražení souboru víc než vymykají. Chvílemi rockové postupy jsou schopni v další skladbě přeonačit až k hranicím HipHopu, jazzu a blues.
Skupina nyní již řádně promíchaná příbuzenskými vztahy vznikla na sklonku roku 1996 a od té doby hraje a hraje a někdy taky nehru-nehru. Při různých pokusech nasadit do hudby netradiční nástroje (kromě břichomluvectví zkusili snad všechno) se kapela ustálila cca na 25 nástrojích či nástroječcích – rušidlech. Za jejich hudební výjevy ke svým originálním textům byla skupina nejednou oceněna na přehlídkách a festivalech a nevyhnuli se ani několika výskytům v českých „telespaces“…
Věříme, že tato veselá muzika, pomůže dostatečně roztočit hudební soukolí, že se mejdan rozjede slušným tempem a že i pro muzikanty samotné bude jejich první vystoupení na Webrovce velkým zážitkem.
Martin Pachl – akustická a elektrická kytara, zpěv
Ondřej Paděra – baskytara, zpěv
Jana Pachlová – klávesy, famfrnoh, zpěv
Jana Paděrová – alt saxofon, příčná, zobcová a altová flétna, zpěv
Jan Bažant – klarinet, tenor saxofon, zpěv
Matěj Hanč – bicí nástroje, zpěv
http://www.tlupatlap.cz/
https://www.facebook.com/pages/Tlupa-tlap/172892339393853?fref=ts
Raf a spol.
Kruh se uzavírá. Stejně jako v roce 2008 vychází termín festivalu na 15. listopadu. Tehdejší ročník byl zlomový nejen proto, že zde poprvé vystoupila první kapela zvučného jména (Už jsme doma), ale také byl tehdy festival dvoudenní. Všichni kdo tenkrát absolvovali nedělní after party s Fanánkem a Syny výčepu na to jistě do smrti nezapomenou. Letos se sice žádná taková akce nechystá, ale přijede zahrát kapela, která se od té doby do programu tak nějak nevešla. Jedná se o partičku z Pelhřimova Raf a spol. A co že tak najednou? Důvod je prostý. Náš kamarád, spoluzakladatel agentury Dobrý den, která se věnuje českým rekordům a kuriozitám, Luboš „Raf“ Rafaj oslavil letos 50. narozeniny a my mu jako dárek věnujeme prostor v letošním line-upu.
Doprovázet ho budou opět špičkoví muzikanti z jazz-rockové skupiny Jazz Pilgrim.
Společně mají na kontě zatím dvě alba s názvem Proniczanic 1 a 2 a v současnosti pracují na skladbách pro desku Proniczanic 3. Texty opět píše předseda spolku Trutnov – město draka, Otto Štemberka, ale jak uvedl samotný Raf, ještě bude muset proběhnout nejeden kalící víkend, aby se dodělal zbytek skladeb. Pak teprve přijde samotné nahrávání.
Raf a spol. stále spolupracují s Vláďou Mišíkem a v nedávné době proběhla série společných koncertů. Pojďme tedy společně poblahopřát Rafovi k jeho jubileu, jak jinak než skvělým přijetím a vlídným publikem. Rafe, všechno nejlepší a mnoho štěstí!
Raf – zpěv, kytara a občas něco
Tomáš Zajíc – saxofon, perkuse, kapelník
David Valenta – basová kytara
Ondřej Valenta – bicí
Jaroslav Makovec – kytara
Radka Zajícová – keyboard
Lukáš Kmoch – flétna, perkuse, zpěv
http://rafaspol.cz.web.webcloud.cz/
https://www.facebook.com/RafaspolCZ
Pepa Lábus a spol.
Jediná jistota je, že každoročně v programu nesmí chybět Pepa Lábus a Sdružení Přátel Okolo Lábuse. Jejich třinácté vystoupení na této akci tedy nikoho nepřekvapí. Sestava kapely se již před lety ustálila a je to vlastně nejdéle v historii co se nezměnila. Vznikají nové skladby a soubor ani náznakem nezahálí. Koncertuje, co to dá v nejrůznějších koutech země a šlape jak švýcarské hodinky.
Pepa, již mnoho let moderátor zpráv na rádiu Beat, však krom informování o domácích, světových, ale i sportovních událostech, má na zmíněném rádiu konečně svůj pořad. A světe div se, zařadil se po bok Kluků v akci, Babici, Pohlreicha a Ládi Hrušky a posluchače rockového rádia učí vařit. První díl pořadu byl již odvysílán a Pepova kulinařina pomohla posluchačům naučit se vařit vejce. A další díly nebudou jistě o nic méně poučné. Nalaďte tedy vlny rádia Beat a vychutnejte si Pepovy gastronomické orgie, které vás určitě nenechají chladnými. Sebe pak nalaďte na folkrockovou muziku s prvky world music a přijďte si užít skvělé vystoupení, jakým koncerty Pepy Lábuse a spol. bývají. Určitě bude i tento koncert stát za to a bude to pěkný, dynamický úvod pro hlavní hvězdy letošního, 13. Webrovkafestu.
Pepa Lábus – kytara, zpěv
Tomáš Nýdrle – baskytara
Michal Drašar – bicí
Míra Votoček st. – kytara
Petr Bařina – housle, zpěv
http://www.pepalabus.cz/
Cémur šámur
Vrchlabský minibigband CÉMURŠÁMUR se na Webrovce představí již po sedmé. Po čtyřleté pauze se tedy znovu těšme na pořádnou jízdu, kterou tento soubor bezesporu dokáže rozjet. Poprvé zde tato kapela zadula na 2. ročníku v roce 2003, tehdy ovšem ještě pouze v pěti lidech. Od té doby se Cémuři rozrostli o početnou dechovou sekci a jejich muzika se výrazně zbarvila. Velmi nás těší, že se do programu vrací právě letos, neboť tito „muderlanti zpodžalejho“ právě v polovině listopadu letošního roku oslaví 15 let aktivní existence! Je to neuvěřitelné, ale čas skutečně letí nezadržitelnou rychlostí. Za tu dobu odehráli okolo pěti set veřejných vystoupení v rámci Čech, Moravy, Slovenska a Polska. V rámci jubilea vyjde jejich v pořadí čtvrté LP/CD s názvem „Rodinka“. Leitmotivem cémuří tvorby byl vždycky experiment, což je z poslední desky více než slyšet. Těžko proto hovořit o bigbítu, jazz-rocku, alternativě, psychadelii… Těšte se převážně na novou tvorbu, ale pro pamětníky zaburácí i letitý Traktůrek či jiné osvědčené fláky. Máme tu tedy další důvod k oslavě, tak ať je tato sláva co nejveselejší, nejskotačivější a nejuvolněnější, tak jak to dozajista k hudbě Cémur šámur patří.
13. ročník je tedy opět tak trochu ve znamení návratů, ale nenechte se zmást, hlavním tématem letošního Webrovkafestu jsou menšiny. Vždyť i ti vrchlabští jsou proti nám trutnovským tak trochu v menšině. To ovšem neznamená, že bychom si jich nevážili nebo je neměli rádi. Máme je rádi velice a proto je pro nás velkou radostí a ctí, že je opět můžeme přivítat a ještě k tomu s nimi oslavit jejich úžasné výročí.
Ondra Horák – zpěv
Aleš Vejnar – kytara
Milan Lukeš – altsaxofon
Petr Cejnar – bicí
Libor Dušek – baskytara
Zuzana Patráková – trombón
Pavlína Václavů – klarinet, barytons axofon
Honza Vlačiha – trumpeta
Markéta Holasová – tenor saxofon, příčná flétna
http://www.cemursamur.net/
http://bandzone.cz/cemursamur
https://www.facebook.com/pages/C%C3%A9mur%C5%A0%C3%A1mur/120496881383597?fref=ts
Buzerant
Aby bylo menšinám učiněno za dost, nesmíme opomenout ani naši 4 % menšinu. Pro ně, tedy nejen pro ně, ale hlavně pro ně, jsme jako hlavní hvězdu letošního festivalu pozvali pražskou kapelu Buzerant.
Někdo by mohl namítnout, že po zvučných jménech jako byli Mišík, Dragoun, Pospíšil, Echt! či Babalet je tato kapela téměř neznámá, ovšem toto zdání je klamné. Hlavní hvězdy vybíráme tak abychom pokaždé přivezli na Webrovku zvučná jména a ani tentokrát tomu nebude jinak. Tuto home metalovou kapelu totiž nezaložil nikdo jiný, než herec, režisér, bavič, moderátor a také hudebník Petr Čtvrtníček. Komu toto jméno nic neříká, zaspal asi posledních 25 let.
Stalo se tak v roce 2009 v Divadle Na Zábradlí, tehdy jako součást divadelní hry Blanche a Marie. Kvůli tomuto představení si Petr Čtvrtníček koupil bubny a začal hrát. Původní sestava se od té dnešní částečně lišila, jedním z tehdejších členů byl i frontman kapely Vltava, Robert Nebřenský. Z jeho pera je jedna z dosud stále hraných skladeb s názvem Zkušebna. Po necelém roce pak na tomtéž místě proběhl slavný Koncert pro žaluda, inspirovaný tehdejším děním na vedení Českých drah a hlavně výroky odborového bosse Jaromíra Duška aneb „Na železnici, dějou se věci“.
O rok později o sobě tato kapela dala opět vědět, když ji nenechala chladnou debata kolem pochodu gayů a lesbiček Prahou s názvem Prag Pride, a opět v Divadle Na Zábradlí, představila „hrdou zpěvohru“ President vykuřpytel. Hra je podle Čtvrtníčka přímo ze života pražských koželuhů, kteří prý vyráběli z ovčí či oslí kůže pytlíky na tabák, které se vykuřovaly. „Cechovní hrdost vždy velela mít svého šéfa – a tomu se říkalo prezident vykuřpytel,“ vysvětlil.
Od té doby tento soubor začal vystupovat i na jiných místech a stal se tak nejen po Praze velmi populární. Několikrát vystoupili též na osadě LSD U prince Miroslava, ale také na mnoha jiných koncertech, akcích a festivalech.
Krom Čtvrtníčka, který hraje na bicí nástroje, je v kapele také baskytarista Martin Schneider (dříve kapela Nahlas, MCH Band atd.), kytarista Ondřej Nekuda, klávesák Pavel Nejedlý a především frontman a zpěvák, herec a bavič Leoš Noha. Ten pak posluchačům tklivým zpěvem předkládá nejeden tématicky upravený šlágr. Zmiňme například Hnědá je dobrá, Balíček šprcek, Láďa je jako večernice a další. Pravda, že člověk musí při poslechu této kapely trochu překonat ego a smířit se s novou podobou svých oblíbených písní, ale co byste od dua Čtvrtníček / Noha mohli čekat. Tito dva krom kapely Buzerant také občas vystupují jako pěvecké duo Evald a Vašek. Leoš je i výborný spíkr a používá buzerantovské fráze a výrazy, které buď sami vymýšlí, nebo je sbírají od přátel a známých. Pojďme tedy trochu zatopit do zkušebny a přes sérii teploužáků se dostaneme až do Gay off. V kapele Buzerant jsou všichni vlastně tak trochu příbuzny a to jistě dotvoří již tak pohodovou až téměř rodinnou atmosféru Webrovkafestu. Kapela jakou jsme tu ještě neměli, přitopí pod kotlem a my potom budeme moci aplaudovat s pokřikem Dicky díky!
Leoš Noha – zpěv
Petr Čtvrtníček – bicí
Martin Schneider – baskytara
Ondřej Nekuda- kytara
Pavel Nejedlý – klávesy
https://www.facebook.com/centralnibuznalidstva?fref=ts
Electrum Magicum
Nikdy neříkej nikdy a nic není definitivní. Toto platí v případě ohlášeného konce hudební kariéry Vojtěcha Lábuse. Když se na jaře 2013 uzavřel doma a pořídil si svůj oblíbený groovebox Roland MC 909, plánoval tehdy pouze studiovou práci. Začal tvořit hudbu úplně jinak než dosud, ale vlastně tak jak vždy toužil. Pak se ovšem po letech setkal s reggae bubeníkem Ondrou Moravcem a naskytla se možnost spolupráce. Proběhla celkem zajímavá zkouška a začalo se mluvit o rozšíření nástrojového obsazení. Jelikož se zdálo, že představa obou je podobná, oslovili tehdy Dj a tvůrce elektronické muziky Radima „Radaxe“ Chládka (ten se setkal s V. Lábusem už v rané fázi kapely Poslední Lež) a nadaného trutnovského baskytaristu Karla Čapka. Radax na nabídku kývl s nadšením, Čapek se však z časových důvodů omluvil. Proběhlo pár dalších zkoušek, na které dorazil také výtvarník a hráč na doprovodné nástroje Robert Fürbacher a zpěvačka Pája Kynčlová (dříve Villanella). Radax přivedl svého erudovaného kolegu Rudu „Waypu“ Nováka a kapela byla téměř na světě. Bohužel stále bez basy, zkoušky probíhaly jen občas a v různých nekompletních sestavách. Uběhl rok a ozval se Karel Čapek, že má chuť si jít zahrát. Proběhla tedy další zkouška v klubu Kabinet a Karel přinesl nabídku zahrát na vernisáži Josefa Bolfa v galerii společenského centra Uffo. V té době víceméně instrumentální soubor, tehdy pod názvem Heavy DubFire, na této akci vystoupil bez DJ´s ve čtyřech a čtyři improvizace na daná témata měla velký úspěch. Díky Radaxovi a Waypovi se podařilo sehnat prostor na zkoušení a to v souzkušební na trutnovském nádraží, řečeném „Perón“. Zanedlouho došlo v souboru k zásadní změně a to když Ondra oznámil ukončení spolupráce. Dojíždět na zkoušky 50 kilometrů je složité. Dvě hodiny po tomto oznámení domlouvá V. Lábus na místo bubeníka svého dávného kamaráda Radka Dlabala. Zjistilo se, že je dávným kamarádem nejen Lábuse, ale krom zpěvačky (z důvodu jejího nízkého věku) celého zbytku kapely. Od té doby začaly zkoušky být víceméně pravidelné, Radkova partnerka Mia Houdková se ujala role managera celého projektu a vše se rozjelo jak se sluší a patří. Vzniká celková hudební podoba kapely, tvoří se skladby a aranžuje se. Přichází spousta nápadů na vizuální podobu projektu a ustanovuje se oficiální název Electrum Magicum.
Zkoušení na Peróně s sebou však nese i jistá úskalí, spočívající v častém obsazení zkušebny a tak tato partička občas vyráží s elektrocentrálou zkoušet na louku za městem. V létě 2014 se naskýtá možnost pronajmout si v jedné z budov trutnovské ZUŠ vlastní prostory a spolu s dalšími DJ´ s z Colorsound systém (jehož členy jsou i Radax s Waypou) je této možnosti náležitě využito. Koncem léta vyráží kapela na víkendové soustředění na Webrovku, které nejen pomohlo hudební stránce celé věci, ale i té lidské. Od září pak obsazuje svou novou, vlastní zkušebnu.
Electrum Magicum je slitina sedmi planetárních kovů, ze které si staří mágové vyráběli ochranné amulety. Výroba takovéto slitiny podléhá konjunkcím příslušných planet (kovů) a proto může trvat až dva roky. Hudební těleso o sedmi lidech míchající sedm hudebních stylů tak svůj repertoár pečlivě připravovalo, jakoby vytvářelo slitinu samotnou, aby na 13. Ročníku Webrovkafestu mohlo uskutečnit své premiérové vystoupení. Silný elektronický základ podpíraný klasickou živou rytmikou, doplněný o rozličné doprovodné nástroje, umocněný světelnou show a projekcí vás provede od rytmu reggae až po D´n´B. Ať žije magie!
Vojtěch „Ojta“ Lábus- Roland MC 909, kytara, Roland GR 20, sbor
Radim „Radax“ Chládek – electronic tablet, doprovodné nástroje, sbor
Ruda „Waypa“ Novák – electronic tablet, zpěv
Pája Kynčlová – zpěv
Radek Dlabal – bicí
Karel Čapek – baskytara
Robert Fürbacher – doprovodné nástroje, sbor
http://bandzone.cz/electrummagicum
https://www.facebook.com/pages/Electrum-Magicum/484531605009729?fref=ts
Not Fragile
Po roční pauze bude opět finále letošního ročníku patřit tvrdé muzice. Po čtyřech letech se také vrací trutnovská hardcore-metalová kapela Not Fragile. Tento soubor byl taktéž u zrodu festivalu, ovšem během let prošel několika zásadními obměnami v sestavě. Ta současná se ustálila v roce 2011. Z původních členů však zůstali pouze frontman, kytarista Štefan Dombai a baskytarista Dušan Veverka. Votroka už před mnoha lety za bicími nahradil Míra Votoček mladší (letos tedy uvidíme opět dvě generace Votočků) a na druhou kytaru nastoupil, místo Máyi a posléze Marka Čakajdy, člověk, kterého si možná pamatujete coby moderátora 11. ročníku, Ladislav „Munky“ Valnoha. Co však tomuto souboru dodalo nový rozměr a styl, byl nástup nespoutané zpěvačky, básníčky a výtvarnice, Moniky „Moo“ Sevránkové. Nejen, že okrášlila doposud pouze mužskou kapelu, ale vnesla do ní i ženskou dravost a cit. V roce 2012 pak Not Fragile vydávají svou první desku, která nese název Anomal. V současné době připravují materiál pro desku novou a ta snad spatří světlo světa v příštím roce. Pojďme tedy závěr letošní hudební přehlídky opět pořádně nakopnout a probudit všechny, kteří už budou na pokraji sil. Této kapele se to jistě bez problémů povede.
Štefan Dombai – kytara, zpěv
Monika Sevránková – zpěv
Miroslav Votoček – bicí
Ladislav „Munky“ Valnoha – kytara
Dušan Veverka – baskytara
http://bandzone.cz/notfragile
Péťové
Zajímavým zážitkem bude dozajista vystoupení improvizačního tria Péťové. To ovšem neproběhne na hlavním pódiu, nýbrž, během dvou vybraných přestaveb aparátu, nebo ke konci programu, v plátěném iglú vedle chaty. Dovnitř ovšem nebude veřejnosti umožněn přístup, jelikož toto trio vystupuje zásadně anonymně. Vchod bude zakryt plátnem pro zadní projekci a vy tedy budete moci sledovat úžasné vizualizace a poslouchat jazzově-alternativní improvizace na téma těchto projekcí, aniž byste museli nechat rozptylovat pohledem na muzikanty jak se potí a jak dřou. Hudba je to syrová, přecházející z jemných poloh do psychedelických nářezů, která v kombinaci s obrazy na plátně navozuje až lehce halucinogenní stavy. Přesné časy těchto dvou půlhodinových produkcí nejsou dopředu určeny a budou vyhlášeny moderátory festivalu s dostatečným předstihem. Můžete tedy vyrazit nasát čerstvý vzduch a přitom se zaposlouchat do velice zvláštní, ale velmi kvalitní muziky. Lehce švankmajerovské vizualizace vás jistě zaujmou, neboť jsou velmi dobře a nápaditě zpracovány.
A kdo jsou vlastně Péťové? Lidé s Webrovkafestem spjatí od samého začátku. Na syntezátory a saxofon hraje dvorní grafik festivalu Petr „PeKut“ Kutáček, na kytaru Petr “ Máya“ Marek, který je, společně s PeKutem, autor všech pomalovaných plachet, které se každoročně zavěšují za hlavní pódium (další ročníky pak slouží jako výzdoba kuřácké terasy) a na bicí, bubeník kapely Cémur šámur, dendrolog Petr „Cejnoch“ Cejnar. Kdo zná tyto pány, asi pomalu začíná tušit, co nás čeká. Po mnoha letech se konečně podařilo toto vystoupení domluvit, jelikož Péťové vystupují jen velmi, velmi zřídka a proto bude toto jejich vystoupení velice unikátní.
Petr Kutáček – syntezátory Korg a Nord, saxofon
Petr „Mája“ Marek – kytara, vizualizace
Petr Cejnar – bicí
http://bandzone.cz/petove
Bahňous
Od roku 2006 (krom jedné vyjímky) je pravidelnou součástí programu také jam session pod vedením Vaška „Bahňouse“ Blabolila (Stoker One Man Band). Tento jam byl doposud vždy zařazen až na samý závěr a mnoho z návštěvníků nevydrželo a Bahňouse tedy nikdy neslyšelo. Proto přicházíme letos s novou, podle nás, lepší koncepcí. Bahňous se nově objeví při všech přestavbách aparátu, mezi kapelami, na zhruba 15 minut. Vždy zahraje nejdřív jednu svou vlastní skladbu a jeden jam, kdy se k němu budou moci připojit i muzikanti z ostatních kapel. Vy tedy budete ušetřeni zbytečných prostojů a navíc budete moci ocenit Václavův bravurní um, kdy kombinuje několik hudebních nástrojů a vytváří báječnou bluesovou harmonii. My mezitím přestavíme nástrojovku pro následnou kapelu. Pokud však vydrží dostatečný počet lidí až do konce (a pokud vydrží i muzikanti) určitě proběhne i jam session na závěr, nicméně jde nám o to Vám program celého festivalu zpříjemnit a věříme, že tento způsob bude to pravé ořechové.
Václav „Bahňous“ Blabolil – resofonická kytara, bicí, foukací harmonika, zpěv
http://www.muzikus.cz/fittings-steel-stoker-one-man-band/