Webrovka 2013

admin vloženo dne 30. listopadu 2013

Webrovka 2013
Výtěžek: 42 383,- Kč
Příběh 12. ročníku Webrovkafestu se začal odehrávat už na přelomu roku 12/13. Tehdy byl programový plán již hotov, ale v lednu z něho vypadl Vlasta Třešňák, který rozpustil kapelu a dnes už ho je vidět jen zřídka a to samotného s kytarou. Díra v programu byla okamžitě zalepena kapelou Babalet, která tou dobou vystupovala ve vinárně Pod Hradem a kde se vše upeklo. K Luboši Pospíšilovi a 5P jako bonus přibyla kapela Hromosvod, která již hrála na desátém ročníku. Program vcelku našlapaný, ale kvalitní.
Příběh pokračoval v červnu, kdy povodňová vlna smetla nejen obce v Krkonoších a na Trutnovsku, ale také smetla dohromady téměř všechny aktivní skupiny lidí i organizace na poli místní kultury a mnohé hudebníky při povodňové benefiční akci S muzikou nad vodou, jejíž výtěžek byl směřován obci Rudník, která byla zasažena vodou velmi silně a kde se o hlavní organizační záležitosti postarali členové Webrovkafest teamu i osazenstva Webrovky samotné. Chata Webrovka sloužila jako ubytovací místo pro kapely a tak se ve festivalovém back stage odehrál menší mejdan půl roku předem. Luboš Pospíšil a 5P, Petr Kalandra Memory Band s Oskarem Petrem, Zuzanou Michnovou a Jirkou Charyparem tedy mohli okusit a načerpat energii na akci, která se teprve chystala. Dle dostupných informací končil tento mejdan kolem osmé hodiny ranní. V té době bylo také definitivně ustaveno motto 12. ročníku – Věnováno radosti ze života.
Samostatnou kapitolu je nutno nechat pro období září – říjen.
To je totiž v organizaci festivalu nejsložitější, neboť se shánějí peníze na pokrytí rozpočtu.  Ten byl letos oproti minulému roku celkem vysoký a tak bylo nutné využít i nově se naskytnuvších možností a zkušeností dalších lidí. Zde velkou roli sehrála Lucka Pochobradská, díky níž se podařilo sehnat několik nových sponzorů, ale hlavně velkou měrou přispěla při navázání spolupráce a partnerství s firmou Bioplaneta a panem Františkem Kessnerem, díky které pak měl Webrovkafest rozložitelné, kompostovatelné kelímky a nádobí. Věříme, že tato spolupráce nám vydrží co nejdéle. Díky Lucii také festival podpořil maminkovský portál Děcky z Česka, jehož šéfka paní Ivana Bauerová osobně přivezla dárky pro děti, které přišli na divadelní představení. Lucko, mockrát děkujeme.
Po roční pauze podpořila festival i firma Lom Babí a. s. a nově i firma Grund a. s., které společně pokryly druhou třetinu rozpočtu. Ta první byla pokryta z příspěvku od města Trutnova.
Nakonec byl sestaven dokonce přebytkový rozpočet za což děkujeme všem, kteří na něj jakkoli přispěli.
Samotný festival začal pro několik lidí už v pátek, kdy se na chatě Webrovka dodělávali poslední přípravy,  navážel se aparát a proběhla také decentní oslava kulatých narozenin jednoho ze stálých členů Webrovkafest teamu Marora.
V sobotu, úderem druhé hodiny vypukl dvanáctý ročník festivalu. I přesto, že přišlo o něco méně lidí než o rok dříve se podařilo vybrat krásných 41 383,- Kč, ke kterým jsme ještě přidali tisíc korun zbylých z rozpočtu. Všechny kapely hráli perfektně a atmosféra byla jako vždy úžasná. Největší ovace sklidily kapely Babalet a Narajama, ale i ostatní kapely byly publikem za jejich produkci odměněni. Bohužel každoroční nešvar v podobě časového skluzu se ani letos nepodařilo stabilizovat a tak  hudební produkce končila kolem šesté hodiny ranní.
Tentokrát však jaksi chybělo tvrdé jádro a návštěvníci odjeli relativně brzo. Uvědomte si prosím, milí návštěvníci, že Webrovkafest je v podstatě noční směna a z té se nechodí dříve než v šest ráno. I tak je koncipován program, tak věříme, že za rok budete mít větší výdrž.
I díky klimatickým podmínkám proběhl celý festival bez větších problémů a vše se dařilo. Jedinou temnou skvrnou byl vtípek jednoho z vás, který zvenku zamkl kuchyň plnou lidí a sebral klíč. To co možná někomu nejdříve přišlo vtipné však zkomplikovalo práci lidem, kteří tam byli pro vás a zámek se nakonec musel vylomit. Vznikla tak zbytečná škoda a my vás všechny žádáme abyste si pro příště podobnou „legraci“ odpustili.
Závěrem bychom rádi poděkovali všem, kdo jakkoli přispěli ke zdaru celé akce, ať to jsou sponzoři a partneři, personál Webrovky, noví i staří členové festivalového týmu, hudebníci ze všech koutů republiky a hlavně vy, pravidelní či náhodní návštěvníci. V těchto chvílích se rozjíždějí přípravy 13. ročníku, který bude věnován menšinám. Zachovejte nám přízeň a za rok se zase sejdeme a společně pomůžeme dětem bez rodičů. Do té doby mějte jen samé krásné dny!

Program 2013 – 12. ročník

Sobota 16. listopadu

Věnováno Radosti ze života

Moderují: The Sebučedos

Začátek v 14:00 hodin

Minimální příspěvek činí 150,- Kč

Účast potvrdily tyto soubory:

14:30 – 16:00 – KaRaJaPeJi a Ba – divadlo

16.30 – 17:15 – Poslední Lež

17:30 – 18:15 – Pepa Lábus a spol.

18:30 – 19:15 – Noiz of Zion

19:45 – 20:45 – Babalet

21:15 – 22:15 – Narajama

22:30 – 23:15 – Totem´s

23:45 – 00:45 – Luboš Pospíšil + 5P

01:00 – 02:00 – Hromosvod

02:15 – –:– – Bahňous a spol.

Webrovkafest 2013

Pokud nebude sněhová kalamita tak od půlnoci každou hodinu bude opět jezdit mikrobus do Trutnova.

Webrovkafest šetři přírodu!!! Díky spolupráci s firmou Bioplaneta budeme letos používat bioplastové kelímky a nádobí, které je kompostovatelné a samo se po určité době rozloží. www.bioplaneta.cz

Pro případné zájemce budou k dispozici šablony a barvy k potisku trik a mikin logem festivalu. Počet triček k zakoupení bude omezen, vy si však budete moci za malý finanční příspěvek potisknout i vlastní oblečení.

Upozornění pro všechny kdo se chystají na Webrovkafest autem: Buďte připraveni a mějte s sebou zimní výbavu.
Psy nechte prosím doma aby nedošlo ke zbytečným problémům.
Objekt chaty bude nekuřácký, kuřácký koutek bude opět na zateplené terase.

Těšíme se na vaši bohatou účast!

Medailony:

The SebučedosThe Sebučedos

Kdo byl zvyklý na klasické, i když vtipné moderování, bude asi letos velmi překvapen. Koncept průvodců celým večerem jsme letos pojali vskutku jinak. Napadlo nás loňskou druhou scénu využít právě pro tento účel. Ta měla sice velký ohlas, ale prostor na schodech je skutečně malý a situace u kasy se chvílemi stávala velmi nepřehlednou, když duo The Sebučedos vyplňovalo pauzy mezi jednotlivými kapelami. Letos tedy budou tyto pauzy vyplňovat přímo na pódiu a zároveň uvádět jednotlivé vystupující. Nemělo by zaznít jediné mluvené slovo. Na každou kapelu budou The Sebučedos připraveni nějakým vtipným popěvkem a úvod každého interpreta tak velmi zpestří hra na klarinet a akordeon. Samozřejmě, že zazní také několik písní z repertoáru tohoto dua, takže si přijdou na své i stálí fanoušci této formace.
A pro ty, kterým název The Sebučedos nic neříká přidáváme malé shrnutí:
Tuto neobvyklou kapelu založili MgA. Jakub Soldán a František Tomášek, DiS. dne šestého dubna roku 2009, neboť v průběhu let zjistili, že se jim spolu dobře hraje a že jsou oba blázni. A tak onoho památného data, přesně ve tři hodiny a dvacet osm minut ráno v legendární špeluňce ,,U Kotvy“ založili kapelu, jejíž název přišel tak sám od sebe. A co vlastně ti kujóni hrají? No přece žánr zvaný SKA-PUNKrodie.
Název The Sebučedos má původ v 5. stol. našeho letopočtu, kdy se skupina severoamerických Čejenů rozhoduje, že objeví Japonsko. Během cesty na vorech, sešitých za skalpů příslušníků konkurenčních kmenů, vznikla pro naše odvážné Čejeny potřeba pojmenovat nové skutečnosti, se kterými se ve vnitrozemí nesetkali (např. kam se jít vys… a mnoho jiných). Tyto nové termíny daly prazáklad jazyku, který dnes známe jako současnou japonštinu. Termín ,,Sebučedó“ byl tehdy jedním z nejpoužívanějších. Ve volném překladu znamená: ,,Dne – SKA né, bolí mě hlava.“
Franta Tomášek – akordeon
Kuba Soldán – klarinet
Na začátek

KaRaJaPeJi a BaKaRaJaPeJi a Ba

Že je Webrovkafest skutečně pro všechny generace je jasná věc. Stále myslíme i na ty nejmenší a to nejen na ty, kteří díky výtěžku potom tráví krásné vánoce na Webrovce, ale i na ty, kteří se svými rodiči náš festival zažijí. Brzký začátek a program akce je odůvodněn právě tím aby mohly i rodiče s dětmi tuto akci, alespoň na malou chvíli navštívit. Děcka z Česka obdarují naše malé návštěvníky drobným dárkem a sladkostí a i zahájení letošního roku bude opět pro děti lákavější. Po osmé se nám představí na Webrovkafestu ženský amatérský divadelní spolek KaRaJaPeJi a Ba, který nemá cenu více představovat neboť k tomuto festivalu už neodmyslitelně patří. . Pro letošek se navrátily k tématu pohádek a předvedou volné zpracování adaptace hry na motivy pohádky Boženy Němcové: Jak Jaromil ke štěstí přišel. 8 feministek vám zprostředkuje desetileté běsnění sedmiletého chlapce, který neví kudy kam. Bloudí po světě a hledá smysl života. Tu uzří bledou zhyzděnou pannu na kameni ležet a rozhodne se ji za svou ženu pojmout … Jak se s touto, ne zrovna dramaticky zpracovatelnou pohádkou ženy a dívky popasovaly a jak celý příběh skončí? To se dozvíte na 12. ročníku Webrovkafestu.
Petra Šormová
Kateřina Rozová
Jana Fikarová
Jarmila Štěpánková
Kateřina Ježková
Bebina
Radka Petráková
Jitka Gábrtová
a další
Na začátek

Poslední LežPoslední Lež

Co bylo loni avizováno, stalo se skutečností. Hudební maratón odstartuje nová a přeci stará kapela. Poslední Lež začátkem března pokřtila své velice povedené CD + DVD Vivere Elementa a po tomto aktu kapelu opustil poslední zakládající člen a dosavadní kapelník Vojtěch Lábus. Vydal se do sféry hudebních experimentů a ještě více svou tvorbu zchemizoval. Dítě pánů Schröttera, Zídky, Lábuse a Mahonyho tak osiřelo, ovšem nezhynulo. Naopak! Velící i autorské otěže uchopila do svých paží zpěvačka Káťa Frimlová a prázdné místo na postu kytary velmi dobře opanoval Pavel Skalický, velice nadějný královédvorský hudebník. Z jeho hry jsou velmi cítit vlivy Pink Floyd a P.L. tedy nadobro opustila syntezátory a zaměřila se spíše na kytarový zvuk (i díky kytaře K. Frimlové). Odehrála několik větších akcí v Trutnově, ve Dvoře Králové a na dalších místech Královéhradeckého kraje. Repertoár se z větší části obměnil, ale skladby z již zmíněného alba jistě na Webrovce zazní. Většina skladeb už ale bude z pera zpěvačky Káti a tak sami budete mít možnost posoudit jakou proměnou tato kapela za poslední půlrok prošla.
Káťa Frimlová – zpěv, kytara
Jan „Owar“ Novotný – tahací harmonika, zpěv
Pavel Skalický – kytara, zpěv
Matyáš Kuhn – baskytara
Martin Fejk – bicí
www.poslednilez.com
http://bandzone.cz/poslednilez
Na začátek

Pepa Lábus a spol.Pepa Lábus a spol.

Bez této kapely by si už snad nikdo nedovedl Webrovkafest představit. Pepa se svým SPOLem nevynechal jediný ročník a tentokrát zahrají na této akci skutečně po dvanácté. Dalo by se říct, že o tomto tělesu už bylo vše napsáno, ale nenechte se mýlit. Díky jejich pracovitosti a nadšení je stále o čem psát. Co se tedy od loňska u kapely Pepa Lábus a spol. změnilo? Je toho hned několik.
V první řadě je nutné zmínit v pořadí již páté oficiální CD nazvané podle titulní písně Délka vteřiny. Tuto novou desku slavnostně pokřtili hned na dvou místech. Jeden křest proběhl společně se křtem Poslední Lži za podpory hostů z pilníkovské Tlupy Tlap a druhý v Praze, v Malostranské besedě, kde jako host vystoupil Luboš Pospíšil a 5P, ale o těch až později.
Změny v sestavě již dlouho žádné nenastaly a to je moc dobře, protože najednou má celé těleso vyhraný vlastní a přesvědčivý styl. Dalším počinem této kapely je zbrusu nový videoklip, první oficiální, k titulní skladbě z nového CD. Natáčen byl v pražské Restauraci U prince Miroslava (o té, ale také obsáhleji až později) a autorem scénáře je jeden z řady moderátorů Webrovkafestu Inhalaxa. Videoklip můžete vidět na YouTube.
Každopádně, klasika, která pohladí a bez Pepy by to prostě nešlo. Nutno ještě zmínit, že Pepa Lábus osobně podpořil rozpočet letošního ročníku. Děkujeme velice, milý Pepo.
Pepa Lábus – kytara, zpěv
Tomáš Nýdrle – baskytara
Michal Drašar – bicí
Míra Votoček st. – kytara
Petr Bařina – housle, zpěv
http://www.pepalabus.cz/
Na začátek

Noiz Of ZionNoiz Of Zion

12. ročník je věnován radosti ze života a radost přináší i hudební styl reggae, který je letos zatoupen hned dvěma kapelami. Tou první je nováček na tomto festivalu, děčínská kapela Noiz Of Zion. Ta hraje styl Electronic Jam – dub/reggae/noiz a objevili jsme ji pro vás na Chvalečské noci v roce 2011. Tam vystoupila jako jedna z posledních a její produkce nás velice nadchla. Dub, který hrají není úplně to klasické reggae, je více efektované, elektronické a snivé. A v neposlední řadě taneční. Věříme, že ty, které neroztančí první dvě kapely, Noiz of Zion jistě rozpohybují a přivedou do varu, který se bude následně hodit po celý zbytek večera. Kapela složená převážně z mladších lidí vyniká i díky baskytaristce, která nedávno porodila potomka. Proto měl tento soubor pár měsíců pauzu a nyní opět rozjíždí své koncertování. Věříme, že Noiz Of Zion připraví správnou půdu pro prvního velkého hosta letošního Webrovkafestu, který bude následovat hned po vystoupení tohoto velice zajímavého uskupení.
Waj – vocal, EWI4000S electronic wind instrument
JakuP – vocal, el. guitar
Iwet – el. bass guitar
Silencio – keyboard synthesizer
Kamil – electronic drums
Ras Baži – vocal, percussions
http://www.noiz.cz/
Na začátek

BabaletBabalet

Skutečnou legendou českého reggae je bezesporu kapela Babalet. V roce 1984 ji založil Aleš „Ali“ Drvota a první koncert se odehrál v Praze na Opatově po jediné zkoušce. 23. prosince uběhne 26 let od osudného dne, kdy Aleš Drvota zahynul při automobilové nehodě cestou z Maďarska, kde byl na reggae festivalu. Tato autonehoda je však opředena mnoha nejastnostmi. Aleš je dodnes pro mnohé fanoušky reggae mystickou postavou, pro malou skupinu lidí dobrým kamarádem a pro většinu národa polozapomenutou hvězdou domácího hudebního nebe. Velký propagátor rastafariánských myšlenek, jamajské pozitivně vibrační hudby reggae a také nigerijského stylu yu yu music, bývá často označován za prvního českého rastamana. Člověk, kterému se podařilo rozčeřit vcelku poklidnou hladinu rockové scény, pozvolna se vzpamatovávající z bolševického útoku na novou vlnu se starým obsahem, ukázal směr, chvíli kráčel v čele a 23.12. 1987 se přidal k jamajským hvězdám Bobu Marleyovi a Peterovi Toshovi, aby tam, někde v blízkosti Jaha Rastafari, společně jamovali a z povzdálí pozorovali ten divný babylon na Zemi. Aleši Drvotovi bylo tehdy 33 let.
Po této tragédii dochází v kapele k personálním změnám a kapelnické otěže přebírá zpěvák Martin Tankwey ze Zaire. Babalet nabral směr k afro-reggae a soukousu, což je zase už trochu jiná historie. Po Drvotovském Babaletu sice nezbylo moc studiových nahrávek, o to víc ale existuje záznamů z koncertů. V roce 1994 vydal kytarista Jirka Charypar výběr ze dvou z nich. na CD, za což mu patří velký dík. Nejen, že od té doby je intro velehitu Kingston součástí znělky Reggae klubu Radia 1, ale Alešovo poselství nyní poslouchají i ti, kteří se za jeho života vozili v kočárku.
Ikdyž potom nový Babalet podnikl několik turné po celé Evropě, poslední deska The best of Babalet vyšla v roce 2004. V té době hudba Babaletu utichá a Martin Tankwey začíná obchodovat s traktory a muziku opouští. K obnově této legendy dochází na jaře roku 2012 v téměř původní sestavě a první koncert se odehrává na Colours Of Ostrava 2012. Ke Karlu Babuljakovi, Jirkovi Charyparovy (oba se předvedli na loňském ročníku Webrovkafestu se skupinou Máma Bubo) a Michalu Ditrichovi (Abraxas, Hypnotix) se přidává klávesista Přemek Urban a jeden z nejlepších českých „dubových“ bubeníků současnosti Ondra „Kozmor“ Moravec (původně z Teplic nad Metují). Babalet sáhl převážně po „Drvotovském“ repertoáru a v podání Karla Babuljaka se tak budeme moci vydat s Karavanou přes daleký Kingston až do Divného Babylonu. Užijme si tedy společně reggea i se vší radostí, která k němu neodmyslitelně patří. Babalet žije a tím pádem i odkaz jednoho z otců českého reggae, Aleše „Aliho“ Drvoty.
Jiří Charypar – kytara, zpěv
Karel Babuljak – klávesy, zpěv
Michal Ditrich – baskytara
Přemek Urban – klávesy
Ondřej Komor Moravec – bicí
http://bandzone.cz/babalet
Na začátek

NarajamaNarajama

Skutečným hudebním skvostem, lahůdkou a třešničkou na dortu zároveň, bude vystoupení kyjovské kapely Narajama. Už sám název zní tajemně a hudba Narajamy je tajemná, silná, ale i citlivá, hluboká i nadpozemská, plná emocí a pocitů. Skvělý hudební stroj jemuž dominuje cimbál a baskytara, ovládá svým zpěvem charismatický Milan „Lovec“ Bílovský, který do svého neskutečného výkonu ještě zvládá hru na několik nástrojů.
NARAJAMA vznikla koncem léta roku 1991. První zkouška se odehrála v tehdy vznikajícím studiu Shaark v Kyjově. V období 1992 až 1999 odehrála Narajama 176 vystoupení převážně v České republice, ale také na Slovensku, v Holandsku a v Maďarsku. První v
kulturáku ve Veselí nad Moravou v prosinci 1992, poslední na festivalu v
Tasově 28.8. 1999. Za nejprestižnější vystoupení v předminulé dekádě lze považovat účast na
trutnovském festivalu v roce 1998 (Rock Summit pozn. a.), kdy před plným „kotlem v prajm tajmu“ hrála Narajama po Yardbirds (Clapton, Beck, Page) před Abraxas, nebo
například vystoupení v televizním pořadu Na Kloboučku u Michala Pavlíčka. A
v paměti skupiny je také zaryto vystoupení v pražském legendárním, dnes už
neexistujícím, klubu Bunkr společně s JJPBU, křty cd´s v pražském Rock Cafe
či účast na festivalu v Dolním Lopašově. Muzikantské kořeny většiny členů Narajamy (ať už to takzvaně staré či nové) však prorůstají hluboko do kostnatých osmdesátých let minulého
století.
Nového tisíciletí se tedy kapela nedožila a dvanáct let byla po Narajamě na tuzemské scéně obrovská díra. V roce 2011 se však jakýmsi způsobem k hudbě Narajamy dostala skupina pražských konzervatoristů /Narajama vydala oficiálně dvě CD: Vytancuj chmury 1996 a V tom víně je nalháno 1997) , několik skladeb nazkoušela a přivolala „Lovce“ aby si s nimi zazpíval. A tak vznikla Narajama Revisited. Odehráli několik koncertů a znalci se zaradovali. Co však čekal asi málokdo, byla reakce původních členů Narajamy. Povstali z mrtvých nebo polomrtvých a začali zase zkoušet. Najednou byly Narajamy dvě a vyvstala zajímavá situace. Jak se celá věc vyřešila? Milan „Lovec“ Bílovský se k tomu vyjádřil na profilu kapely takto: „Na první zkoušce po té pauze, která pauzou být ani neměla, jsem si připadal, jako bychom se neviděli a nehráli spolu týden. Nikoho ani ve snu nenapadlo, že to dáme někdy zase dokupy. Pravda, všechny nás svrběly prsty, někteří měli furt nějaké hudební aktivity, někteří dokonce zpívali písničky Narajamy s pražskou sekcí. A ta právě, dle mého mínění, měla velký podíl na zmrtvýchvstání. Ano, děkuju tímto chlapcům a dívce z Narajamy Revisited za to, že to spustili. Bylo to moc fajn a já je za to miluju. A nejen za to. Doufám pevně, že naše spolupráce bude pokračovat, i když naše pražská „sekce“ musela logicky zaniknout.“
Narajama je tedy zpět v původní sestavě. Podařilo se vydat třetí desku, která byla nahrána ještě před rozpadem kapely (přelom roku 1999 a 2000), která nese apelující název 3´mej a patří mezi klenoty české alternativní diskografie. Takže přátelé, hurá do nových krásných hudebních narajámovských dimenzí!
Milan Lovec Bílovský – zpěv, klávesy
Bohdana Menšíková – cimbál, zpěv
Igor Judas – baskytara
Roman Kovoš Kouřil – kytara
Petr Ampér Goldman – bicí
Radek Klíč – perkuse
http://narajama.webnode.cz/
http://bandzone.cz/narajama
Na začátek

Luboš Pospíšil + 5PLuboš Pospíšil + 5P

„Se svým naléhavým přednesem nemá u nás mezi zpěváky konkurenci,“ napsal v recenzi na Pospíšilovo best of album publicista Leoš Kofroň.
Věříme, že uděláme radost všem co se před dvěma lety na tohoto velikána české hudební scény těšili, avšak ze zdravotních důvodů musel být tento koncert odvolán. Letos tento dluh návštěvníkům splácíme a i my máme obrovskou radost, že Luboš se svou doprovodnou kapelou 5P konečně na Webrovkafestu vystoupí.
Luboš Pospíšil zahájil svou hudební pouť v roce 1969 v řadách populárního C&K Vocalu a brzy se stal jeho nejoblíbenějším členem. Zásadně se podílel např. na průlomovém cd Generace, zejména v druhé půlce sedmé dekády se ale stále častěji prosazoval s písněmi, které z tvorby mateřského souboru vybočovaly a paralelně jezdil po tuzemských sálech sám s kytarou. Na první sólovou desku si musel Pospíšil z dobových důvodů počkat až do roku 1983, uzrála ale jako nejlepší víno. LP Tenhle vítr jsem měl rád se ve své době stalo skutečnou bombou. Pospíšilův charakteristický rejstřík v kombinaci s poetickými texty básníka Pavla Šruta přinášel zcela unikátní styl, zpěvák se rázem postavil po bok interpretů typu Vladimíra Mišíka. S novou kapelou 5P, mezi jejímiž členy nechyběl Bohumil Zatloukal (ex-Jasná páka), David Koller nebo Michal Pavlík (dnes Čechomor), vyprodával v letech 1982-88 sály po celé republice. Dvě další řadová alba pokračovala v tradici úspěšného debutu, na sklonku osmdesátých let Pospíšil a Koller podpořili Radima Hladíka v na čas obnoveném Blue Effectu.
Po roce 1990 Luboš Pospíšil vydal několik dalších řadových alb, nejprve s členy Hudby Praha, později s kutnohorskými muzikanty (Martin Vajgl, Pavel J. Ryba) pod značkami Biograf a LPG. Čas na změnu nastal v létě 2007, kdy se Pospíšil a jeho věrný souputník Bohumil Zatloukal obklopili o dvě až tři generace mladšími muzikanty a připravili materiál pro znamenitou desku Příznaky lásky. Vyšla v únoru 2008, na jaře ji pak podpořilo velmi úspěšné kapelní turné pod obnovenou značku 5P Luboše Pospíšila. Ne náhodou se od té doby hovoří o „comebacku“.
Matador české hudební scény s hlasem, který si nespletete a pěknou řádkou hitů na kontě (m.j. Tenhle vítr jsem měl rád; Soukromá cesta do nikam; Jekyll a Hyde …) nedávno vstoupil mezi šedesátníky. Jakoby ale nebylo šedesát jako šedesát. Místo aby se Luboš Pospíšil a 5P pohodlně vezli na vlně úspěšného narozeninového turné korunovaného vyprodaným koncertem v pražské Akropoli, připravili v dubnu 2011 řadovou desku z čerstvého materiálu nazvanou Chutnáš po cizím ovoci, s níž se rozjeli křížem krážem po republice. Aby ne, když mnoho recenzentů psalo o „nejlepším albu od dob …A nestřílejte na milence (1986)“. Autorem dvou textů na této desce je Pepa Lábus (Obsidián a Tak vznikla zem.)
Charakteristický Pospíšilův tenor za bicími pevně jistí hvězda mezi tuzemskými bubenicemi Pája Táboříková (v roce 2011 se představila na Webrovce se svou tehdejší kapelou Pajáda a jako zpěvačka s kapelou Totem´s); klávesy Ondřeje Fencla (v roce 2011 na Webrovce s Vladimírem Mertou a kapelou Hromosvod) tančí kolem, rytmiku dotváří zkušený baskytarista Martin Štec (m.j. ex-Vltava, Ivan Hlas…). Od nového roku 2012 pak přibyl do sestavy bravurní kytarista a vokalista Mirek Linhart (Yo Yo Band, Lenka Filipová trio…), který nahradil Bohumila Zatloukala. Generační bariéry rozmetává síla kolektivu, kapela hraje s obrovskou radostí, byť některé písně jsou starší než někteří účinkující muzikanti. A možná právě proto.
Luboš Pospíšil – 12 str. kytara, zpěv
Ondřej Fencl – klávesy, kytary, foukací harmonika, zpěv
Pavla Táboříková – bicí, zpěv
Mirek Linhart – kytara, zpěv
Martin Štec – baskytara, zpěv
http://www.lubospospisil.cz/
Na začátek

Totem´sTotem´s

„Joe Zawinul špeka, Zappa dodal shit, pozvali Jeff Becka a mohli zapálit…“ Vzpomínáte? Na 10. ročníku se též představil soubor Totem´s, prezentující se hudebním stylem hard tremp music. Ten doslova strhl k tanci celý sál a svými houpavými rytmy tento početný ansámbl potěšil nejednu romantickou duši. A myslíme si, že potěší i letos. A co se za dva roky v kapele i její kmenové osadě LSD (Lesy, Stráně, Dým) změnilo?
Osada v Restauraci U prince Miroslava (K Vodojemu 4, Praha 5, linka č.7, stanice Laurová) se rozrůstá a mimo mnohých nových členů přibyla k devatenácti pípám ještě jedna další.
Kapela Totem´s se stala jakýmsi přístavem bludných muzikantů, možná kultem a dnes již nikdo přesně neví kolik má vlastně členů. A to se říkalo, že Totem´s nepřibírají! Definitivně ji však opustily zpěvačky Táboříková a Menšíková (druhá zmíněná však nadále působí v decentní podobě Totem´s – kapele Alo Trio) a ani zakladatel Vlastimil Třešňák s nimi už nevyjíždí na štace. Moderování koncertu tak nadobro převzal Pepa Lábus, kterého občas alternuje Mates Rejtar. Uvolněné místo zpěvaček obsadily opět dvě sličné děvy, herečky Anna Fišerová a Natálie Řehořová. Na bicí v současnosti krom kmenového bubeníka Honzy Horvátha alternuje dalších šest bubeníků /Franta Hönig, Štěpán Smetáček, Petr Čtvrtníček a další). Nejen z důvodu nenadálého tříměsíčního angažmá Jaromíra Panáčka na zaoceánské lodi s její kapelou, ale i z důvodu dávného zalíbení ve hře na kytaru právě k tomuto nástroji přesedlává autor většiny hudby Totem´s Jan Volný a baskytaru bere do svých otěží Petr Olejník, řečený Petrolejník. Do sestavy také přibyl druhý kytarista a hráč na foukací harmoniku Tomáš Hádek. Jaromír Panáček však na lodi dlouho nevydržel a jelikož začalo pršet vrátil se o dva měsíce dřív. A tak možná bude na Webrovce Totem´s se třemi kytarami. Dalo by se říct, že v této osadní kapele hraje vše co má ruce a nohy, ale kolik jich nakonec na 12. ročník dorazí nelze ani s pomocí astrologů odhadnout. Co si však odhadnout troufáme je, že Totem´s bude opět plní síly, radosti a chuti hrát a svými uhrančivými nápěvy, kostýmy i pohledy na hudbu strhnou ke všeobecnému radování se ze života všechny přítomné. Totem´s Is Not DEAD!
Anna Fišerová – zpěv
Pavla Stránská – zpěv
Natálie Řehořká – zpěv
Petr Olejník – baskytara
Jan Volný – el. kytara, zpěv
Jaromír Panáček – el. kytara
Tomáš Hádek – el. kytara, foukací harmonika, zpěv
Jan Horváth – bicí
David Mácháček – banjo, zpěv
Miroslav „Princ“ Wagner – saxofon, zpěv
František Tomášek – akordeon, zpěv
Josef Lábus – zpěv
Pavel Brunnhofer – recitativ
Ivan „Ford“ Foral – zpěv
Na začátek

HromosvodHromosvod

Poslední kapelou, která na letošním ročníku vystoupí jsou pražští Hromosvod. Tu pravidelní návštěvníci měli možnost slyšet už na 10. ročníku, kde z části doprovázela Vladimíra Mertu a z části hrála vlastní repertoár. Letos přinášíme regulérní koncert této kapely okolo multiinstrumentalisty Ondřeje Fencla. Melodický folk-rock s houslemi a příčnou flétnou bude jistě výbornou tečkou za Webrovkafestem 2013.
Hromosvod, založený na podzim 1994 jako dětská kapela se postupně vypracoval až k cd
17 lízátek, které vyšlo na jaře 2004 u Indies Records.
Psalo se o ni jako o „velké naději českého folk-rocku“ a tuto desku pokřtil v pražském Rock Café zpěvák Pavel Bobek. V květnu 2006 vyslal Hromosvod své druhé oficiální album s názvem Svitavy, ověnčené pozitivními novinářskými ohlasy a úspěšnou koncertní šňůrou zakončenou ve velkém stylu před zaplněným Hlavním náměstím v Bratislavě. Po festivalovém reji let 2007 a 2008 (Sázavafest, Vinohradské vinobraní, Okolo Třeboně, Benátská noc…) začala kapela pracovat na dalším cd Zimní čas (hosté M.Vašíček, J.Janek, R.Uhrik, R.Lomtadze…), které vyšlo v září 2010 a před vyprodanou Malostranskou besedou ho pokřtil Vladimír Mišík. Po boku jeho Etc… a také se spřátelenou Jablkoní odjel pak Hromosvod své zatím největší turné, klip Tanečnice shlédlo na youtube bezmála 30 .000 lidí. Aktuálně kapela koncertně spolupracuje mimo jiné s Vladimírem Mertou (Webrovkafest 2011).
Skupina hraje našlapaný písničkový folk-rock, který se díky nástrojovému obsazení a aranžérské pestrosti mírně vymyká tradičním proudům, ale nesklouzává do intelektuálního rozjímání o smyslu všeho a ničeho. Od léta 2012 jako host posílil koncertní sestavu hráč na mandolínu, ukulele a další strunné nástroje Vojtěch Jindra (Bran, Taliesyn). Hromosvod má za sebou kolem 350 koncertů, jako předskokany si kapelu vybrali m.j. Vladimír Mišík, Lenka Dusilová, Marsyas, Michal Hrůza, Jablkoň, Nerez, Druhá tráva, Fleret, Luboš Pospíšil nebo Schodiště.
Ondřej Fencl – zpěv, kytary, klávesy, harmonika
Tereza Koucká – příčná flétna, zobcová flétna, vokály
Hanka Vyšínská – housle, vokály
Jiří Vlasák – basová kytara
Jakub Homola – bicí nástroje
http://www.hromosvod.cz/
Na začátek

BahňousBahňous

Radostí pro všechny, kdo vydrží na festivalu až do konce je téměř pravidelný bluesový závěr v podání Vaška „Bahňouse“ Blabolila. Tohoto umělce nemá snad cenu více představovat, snad jen ve zkratce. Pochází z Trutnova, kde se výrazně zapsal do dění v místním undergroundu. V roce 1983 se však odstěhoval do Chrudimi a tam žije dodnes. Jeho vystoupení na Webrovce se stalo evergreenem a někteří návštěvníci festivalu se vždy nemohou dočkat až to Bahňous rozbalí na svou resofonickou kytaru, přičemž se sám doprovází na bicí, upravené na nožní ovládání. Vše doplňuje hrou na foukací harmoniku. S kým a jak dlouho bude letos Vašek hrát jako vždy není jasné a nikdo si to nedovede ani tipnout. Třeba to bude opět člen Webrovkafest teamu Maror, který loni překvapil všechny kdo ještě stáli na nohách i ty, kteří už dávno spali nebo se o to pokoušeli, svým pronikavým bluesovým zpěvem. Třeba také ne, třeba to budete právě vy kdo se k Bahňousovi přidá. Zda bude letošní večírek zase až do rána tedy záleží i na vás.
Václav „Bahňous“ Blabolil – resofonická kytara, bicí, foukací harmonika, zpěv
http://www.muzikus.cz/fittings-steel-stoker-one-man-band/
Na začátek