Webrovka 2009

admin vloženo dne 12. září 2013

Plakát Webrovkafest 2009 Výtěžek: 25 000,- Kč
Když před rokem po skončení akce prohlásil ideový ředitel festivalu, že příští ročník bude oddychový a jen o trutnovských kapelách netušil, jaký bič si na sebe plete. Začněme tentokrát malým shrnutím nejzásadnějších a nejšílenějších událostí během příprav festivalu.
Začátkem ledna začala práce na programu ročníku 09. Už v té době došlo k dohodě s kapelou Bratrstvo kočičí pracky, která jako jediný netrutnovský host bude jistě zlatým hřebem večera. V únoru pak přichází nápad od kamaráda Mahoneyho z Ústí nad Labem, pozvat na osmý ročník (který mimochodem vychází na 20. výročí sametové revoluce) legendární soubor C & K Vocal s pořadem Variace na Vítězný únor (více na http://www.ckvocal.cz/nabidka_poradu.html). Pořadatelé Webrovkafestu však stále koketují s dva roky starou myšlenkou, přimět Tomáše Katschnera k znovuobnovení recesistického pěveckého sboru Rudá úderka a dostat ho do programu festivalu. Nicméně Mahoneyho nápad neházejí za hlavu a začínají jednat. Vytvořila se první verze programu, ovšem nutno podotknout, že v té době byly u každého času dvě kapely. Koncem února byl také určen konečný termín na 14. listopad.
Na jaře se začíná řešit provedení festivalu po technické stránce. Prostor se díky zbudování bytu z části budovy zmenšil o jednu místnost. Zde se poprvé objevuje možnost zapůjčit nafukovací párty stan s podlahou i s pódiem. Nabídka je to velmi lákavá, vyžaduje však jisté terénní úpravy v prostoru pod chalupou. Program festivalu se tedy dělí na malou – nekuřáckou scénu pro divadlo, a již zmíněné C & K Vocal a Rudou úderku a velkou ve stanu, určenou kapelám.
Běžel čas a program se pomalu krystalizoval. Dvě kapely vycházely už jen asi u dvou časů. Stále se však nedařilo získat potvrzení účasti C & K Vocalu, jelikož členové tohoto souboru jsou pěvecky i divadelně velice vytíženi. K tomuto potvrzení nakonec ani v půlce září nedošlo neboť se ukázalo, že Hanuš Bor má zrovna v termínu Webrovkafestu vystoupení v divadle a v plánovaném pořadu hraje nezastupitelnou roli. To mělo následek v zintenzivnění tlaku na Tomáše Katschnera kvůli Rudé úderce. Netrvalo pak už dlouho a Tomáš přikývl, ale ideového ředitele festivalu pověřil funkcí kádrového tajemníka RU což znamenalo sehnat kontakty na bývalé členy a oslovit je, přesvědčit a kontakty udržovat. (Docela se u toho i zapotil.) Program je v té době již uzavřen.
V září probíhá první „úderkové“ setkání ve složení Katschner, Kovář st. a Lábus ml. kde došlo k výběru repertoáru. Ten je záhy přepsán a rozeslán všem osloveným úderníkům. Začátkem října pak přichází definitivní rozhodnutí. Stan se pro letošní ročník ještě stavět nebude. Po dlouhé rozvaze a částečně i nedostatkem času na dorovnání terénu se organizátoři festivalu rozhodli pro variantu zaplachtované terasy, která bude sloužit jako kuřácký sál a prostor pro výčep pro účinkující a tričkový workshop. Toto řešení se nakonec ukázalo jako nejlepší. Program je upraven i proto, že pravidelný uzavíratel festivalu Bahňous musel bohužel své letošní vystoupení na Webrovce odvolat z důvodu série koncertů na Moravě. Grafik festivalu PeKut spolu se svým nerozlučným kamarádem Máyou se pouštějí do výroby plakátů metodou stencil. Vyrobili jich 65 kusů a každý originál.
Situace s Rudou úderkou se vyvíjí slibně, došlo k nahrání repertoáru pro členy, sehnaly se díky muzeu PO SSM pionýrské kroje a začíná medializace Rudé úderky v podobě tří klipů tohoto souboru z roku 1990.
Pak přichází pekelný listopad. Celých čtrnáct dní před festivalem se začínají dít šílené věci. Muzikanti z různých kapel začínají nemocnět, bývalí členové Rudé úderky začínají z pracovních a někteří i z morálních důvodů odříkat účast. Vrcholem všeho byla pak zpráva o nešťastném pádu bubeníka z Bratrstva kočičí pracky, který se stal na čas nepohyblivým. Programový ředitel festivalu neměl daleko k zešedivění.
Tak se pomalu dostáváme k festivalu samotnému. V pátek třináctého je v odpoledních hodinách zaplachtována terasa a na sále pověšena nová tématická plachta z dílny Pekuta a Máyi. V podvečer se naváží některé nezbytnosti, na Webrovce probíhá zkouška divadelního spolku a v hudební škole umění v Trutnově první zkouška Rudé úderky po dvaceti letech.
Sobota 14. listopadu je od rána krásný den. Svítí slunce a je teplo. Od poledne probíhají poslední přípravy a nutno přiznat, že ne vše se stihlo udělat dopředu jak bylo plánováno.
O půl čtvrté odpoledne nastupují na scénu moderátoři Palábus a Inhalaxa a uvadějí historicky první autorskou hru dívčího divadelního spolku KaRaJaPeJi a Ba s názvem Byly jednou dvě.
Rozepisovat se o jednotlivých kapelách či pokoušet se o jakési recenze protentokrát nebudeme. Za organizační tým věříme, že jste si akci užili po svém a každý si našel něco co ho zaujalo. Jen je nutné uvést, že Bratrstvo kočičí pracky nakonec přijelo a zahrálo vynikající koncert, Rudá úderka pobavila i šokovala, všichni muzikanti se do festivalu uzdravili, hráli o sto šest a atmosféra festivalu byla opět kouzelná. Akci organizátorům znepříjemňovaly jen věci jako puklý pikolík na pivo pro kapely, které místo aby vytékalo pípou tak stříkalo bokem a někteří návštěvníci, kteří si vlastní neopatrností způsobili ošklivé otlučeniny (ti kdož se účastnili nedělního rána, dopoledne a odpoledne jistě vědí). Návštěvnost byla velice hojná a i díky štědrým kamarádům sponzorům se letos předalo na vánoční pobyt pro děti 25 000,- Kč, což je zase o trochu víc než na minulém ročníku.
Za děti, které budou mít pěkné vánoce patří obrovský dík všem, kteří se jakýmkoli způsobem zúčastnili 8. ročníku charitativního festivalu na podporu dětí z dětských domovů Webrovkafest 2009 věnovaném odpůrcům komunismu a fašismu. Díky všem, kteří pomáhají a ať nám to ještě nějaký čas vydrží.

Program 2009 – 8. ročník

Sobota 14. listopadu

Věnováno všem odpůrcům komunismu a fašismu

Moderují: Pepa Lábus a Martin Halaxa

Začátek v 15:00 hodin

Minimální příspěvek činí 150,- Kč

Účast potvrdily tyto soubory:

KaRaJaPeJi a Ba – divadlo

Marta a Rasputin band

Ostaš

Pepa Lábus a spol.

Rudá úderka

Bratrstvo kočičí pracky

Lith-Inn O´Wevidle

Poslední Lež

Exorcizphobia

Prokion

PLAKÁT ZDE…

Pro případné zájemce budou k dispozici šablony a barvy k potisku trik a mikin logem festivalu.

Dobové artefakty vítány.

Upozornění pro všechny kdo se chystají na Webrovkafest autem: Buďte připraveni a mějte s sebou zimní výbavu.

Psy nechte prosím doma aby nedošlo ke zbytečným problémům.

Objekt chaty bude nekuřácký, kuřácký koutek bude na zateplené terase.

Těšíme se na vaši bohatou účast!

Medailony

Pepa Lábus a Martin HalaxaPepa Lábus a Martin Halaxa

Poslední tři ročníky se stalo tradicí klást důraz na obsazení moderátorského postu pro celý festival. Poprvé se tohoto zhostili pánové Čáryfuck (budoucí král Český) a Aleš Mucha – démon místních nočních podniků. Rok poté převzal otěže známý a oblíbený herec, eskamotér, zpěvák a bůhví co ještě – úžasný Radomil Uhlíř. Při letošním ročníku věnovaném trutnovské hudební scéně tak nemohlo být rozhodnuto jinak než využít vlastní kádry zevnitř a bylo jasné, že to nemůže být ledaskdo. Proto po bedlivém uvážení byli osloveni dva pánové, kteří mají s trutnovským hudebním podsvětím mnoho co společného, neboť to byli právě oni, kdo vedli na tehdy rodícím se rádiu Černá hora alternativní a undergroundovou hitparádu, moderátoři, dj´s na Vejvařovnách rádia Černá hora, hudebníci, komici a především skvělí spíkři s letitou zkušeností – pánové Pepa Lábus a Martin Halaxa.
Pepa Lábus se stal velmi populárním už v čase zrající dospělosti, v dobách kdy většina jeho vrstevníkú plnila důležité úkoly SSM bez kterých by se naše krásná republika jistě neobešla. Stalo se tak již kdysi v pradávných dobách půlky osmdesátých let, kdy za pomoci kapely Kantoři byl vyvržen na prkna, které znamenají svět. Ale to nebyl zárodek úspěchu jen pro Pepu, ale pro celý svět. Přes různá povolání, ve skladu zeleniny, v Z.P.A. n.p., pak nějaký čas působil coby lapiduch na útvaru Československé lidové armády v Klecanech u Prahy, pak pomocný stavební dělník na stavbě Domu s pečovatelskou službou na Kryblici, přes barmana, výběrčího vstupného apod. v trutnovském hudebník klubu End. V té době nastal v životě Pepy asi největší životní zvrat. Stal se moderátorem (ostatně jako většina lidí pohybujících se tehdy okolo klubu End) zrovna vznikajícího Rádia Černá hora. Zde se utvořila geniální dvojice bavičů na poli mediální kultury a dala zárodek nové formě rádiové zábavy. Ano, tušíte správně. S Martinem Halaxou. Další Pepova kariéra je notoricky známá a tudíž s ní zde nebudeme plýtvat časem. Zdravíme Rádio Beat.
Martin Halaxa se zjevil asi před třemi miliony let v kvadrantu 3 uprostřed Hlubokého vesmíru 9 nedaleko od tříprsé děvky z Erotikonu 6. Putoval vesmírným prostorem až zakopl škrpálem o jakousi planetu Zemi a zde se ku neštěstí několika jedinců vyjevil. Ihned pochopil, že zapustit kořeny zrovna na této planetě nebude jednoduché a chytře na sebe vzal podobu novorozeněte a nechal si vše pěkně ukázat. Postupem času tento nadaný šibalský „hošík“ už prohlédl nástrahy života pozemského a začal jich náležitě využívat. Zapojil do toho i své neuvěřitelné mimické kreace a bylo jasné, že tento „člověk“ je pro český šoubyznis jako dělaný. Zpočátku se pokoušel prorazit coby bubeník několika místních kapel (Zmýdelněné pokrysí, Prasnice a jeho koťátka, Dora Q) ovšem prosadil se v úplně jiném oboru. Tento nadmíru kreativní ředitel v jedné nejmenované reklamní agentuře skutečně začínal jako moderátor a spolutvůrce programu a reklam v jednom tehdy zanedbatelném lokálním rádlíčku Černá hora. Dále má na svědomí řadu textů pro legendární sdružení Forsage, je autorem názvu festivalu Jazzinec a už patnáct let dováží do České republiky kapely jako Kava Kava, Gary Lucas atd.
A tak byl dán základ soukolí, které se na vás bude valit a drtit zbytky vašich kostí tak jako kamení se valí strání, dodává odvahy k jednomu poznání.

Na začátek

KaRaJaPeJi a BaKaRaJaPeJi a Ba

Tento divadelní soubor patří již neodmyslitelně k tomuto festivalu. Snad už nikdo si nedovede Webrovkafest představit bez zahájení divadelní hrou v podání právě tohoto spolku. Soudružky herečky nám vyrostly, dospěly, vyspěly a posunuly svůj repertoár do vod, které už nejsou příliš určeny pro dětskou pionýrskou a jiskerkou populaci. Letos si připravily hru s názvem BYLY JEDNOU DVĚ, která nese podtitul – „HRA z našich velmi chytrých hlaviček“
Jedná se o lehce – těžce komediální příběh dvou sester, které se narodily jako jednovaječná dvojčata. Takže tentokrát si milé dámy zahrají pouze a pouze ženské role. Konečně. Divák se tedy může těšit na veselý taneček, také trochu pantomimy a hru se světly. Dětem je vstup povolený, ovšem je na uvážení každého z rodičů, zda své děti na toto představení vezmou, protože nepatřičná slova jsou do hry zakomponována také. Jistě bude opět bohatým kulturním zážitkem vidět dívenky znovu v akci a opět v jiném žánru. Kdo zná interpretky tohoto divadla určitě tento posun chápe. Divadelní spolek KaRaJaPeJi a Ba vám touto cestou vzkazují:“… přijďte opět na nás, těšíme se na Vás …!“
Kateřina Rozová
Radka Petráková
Jarmila Štěpánková
Bára Ježková
Jitka Gábrtová
Kateřina Ježková
Petra Jaklová
Sunshine
Anička Semerádová

Na začátek

Neodůvodnitelná lítostNeodůvodnitelná lítost

Po celkem veliké pauze se na letošní Webrovkafest vrací elektro rocková formace Neodůvodnitelná lítost. Tato kapela začínala jako duo s názvem Opilecká pýcha, poté přijala současný název a na čas se rozšířila o bubeníka, občas přibyl i druhý kytarista pak zase vystupovali ve dvou až vše dospělo k angažování velice zajímavé zpěvačky ze Špindlerova mlýna – Adély Smolařové. Ta jako jediný něžný element ( ikdyž často s velice drsným výrazem) podstatně zkrásněla dosud dosti zanedbanou vizáž kapely a přinesla nový rozměr skladeb autora Kopeckého. Kdo viděl někdy Adél v akci nebo ji třeba jen zná jisté ví o čem je řeč. Hudba této kapely je klidná, nikoho neurážející a pro zahájení hudební přehlídky festivalu velmi příhodná. Elektronický podkres může působit i jemné šimraní za ušními lalůčky.
Adéla Smolařová
Libor Kopecký
Jirka Salva.
http://www.neoduvodnitelnalitost.estranky.cz

Na začátek

Marta a RasputinMarta a Rasputin band

Tato kapela z Trutnova hrající folkovou a lidovou muziku výhradně na akustické nástroje se představí na Webrovkafestu již potřetí. „Hudba je to velmi živá a energická, protože máme rádi tanec a zábavu. To ostatně pramení z naší mladistvé nespoutanosti a nevybouřené energie, skrývající se v nás a čekající na explozi mezi naše posluchače.“ prohlašují o sobě samých.
„Zvláštností kapely jsou vlastní písně na motivy pana Tolkiena zabývající se skřetí tematikou a problematikou. Již bylo na čase začít se zajímat o tyto zvláštní nenáviděné tvory na pokraji společnosti. Další libůstkou jsou energické židovské a irské tance, ze kterých čiší nálada a nátura národů zmíněných. Toužíme se přiblížit atmosféře večírků a setkání u dobrého pití, na kterých tato hudba zní!
Nebráníme se ani hudbě jiných zemí a kultur, jako je třeba Finsko nebo Rusko a balkán. Samozřejmě jsme velcí patrioti, proto v našem repertoáru nechybí ani české a moravské lidovky. Stylovou různorodost doplňují středověké melodie a další vlastní „neskřetí“ písně, kterými postupně rozšiřujeme náš repertoár“.
V tomto roce kapela vydala svoje první nahrávky na CD s názvem DElikatesní Modýlek a bouřlivě ho pokřtila začátkem dubna. Ovšem bouřilo se i v obsazení kapely. Po této události odešel Dredatej Máca, kterému hraní s MaRbandem začalo příliš narušovat jeho zevlácký styl života. Místo Mácy přišla do kapely Bettyna s velkýma očima, hrající na cello, která náš projev obohatila o další důležité frekvence.
Od letošního léta se začal měnit ráz a celkové pojetí kapely, kde jádrem zůstávají Marta s Rasputinem, kteří si k sobě na koncerty budou zvát staré známé nebo i různé další muzikanty, kteří s nimi dosud nevystupovali. Nejvíce je to dáno zvětšující se vzdáleností dosavadních členů kapely – Betty je z Náchoda a Míra na podzim odchází do Hradce Králové začít nový život s čistým štítem (který dlouho čistý jistě nezůstane). Proto letos nebyl problém vidět je pouze ve dvou nebo naopak v sedmičlenném obsazení. Z toho také plyne, že do poslední chvíle nebude jasné, v kolika lidech vystoupí na letošní Webrovce. Věříme však, že se někdo z muzikantů nechá zlákat géniem loci místa a nespoutanou atmosférou tohoto festivalu.
Rasputin
Marta Věchetová
Míra Votoček ml.
Betty Prouzová
http://smoke.humlak.cz/index.html

Na začátek

Pepa Lábus a spol.Pepa Lábus a spol.

K Webrovkafestu již neodmyslitelně patří Pepa Lábus se svým spolem. Takže ne pouze jako moderátor celého večera, ale i jako muzikant se s vámi podělí o své pocity a nálady. Bez Pepových pohanských skladeb už si nikdo ani nedovede Webrovkafest představit. Kdo je pravidelným návštěvníkem tohoto festivalu a Pepových vystoupení, pamatuje bývalého člena tohoto spolu, hráče na galicijské dudy a elektroakustickou niněru – Dana Kahudu. Ten, ač Pražák si zamiloval prostředí chaty Webrovka a jejího okolí a požádal Pepu zda by si s ním mohl opět na Webrovce zahrát. Jeho prosba byla samozřejmě vyslyšena a kladně přijata, tudíž opět se ponesou údolími kolem Webrovky vrzavé zvuky niněry a kvílivé tóny dud. Kapela Pepa Lábus a spol. v duchu zažitých tradic opět částečně mění sestavu neboť železný muž Jarda Ticháček si vzal na nějaký čas neplacené volno. Budete však mít možnost slyšet premiérově jednu novou skladbu, která na Webrovce ještě nezazněla. Pepa je stále činný a pracuje na nových skladbách a tak se třeba zanedlouho dočkáme v pořadí již pátého CD.
Část kapely Pepa Lábus a spol. je také obsazena v souboru Rudá úderka, takže je uvidíte i v úplně jiném světle.
Pepa Lábus
Tomáš Nýdrle
Michal Drašar
Míra Votoček st.
Petr Bařina
Dan Kahuda j.h.
http://www.pepalabus.cz/

Na začátek

OstašOstaš

Úplným nováčkem na festivalu bude kapela Ostaš. Dodržujeme tak účast kapel ovlivněných jazzem. Po dvou skvělých vystoupeních pelhřimovské kapely Jazz Pilgrim přichází na letošním ročníku zaměřeném na trutnovské soubory právě místní soubor Ostaš, který je jazzem ovlivněn víc než značně. Ostaš není jen tajemný a magický skalní masiv, nenápadně ukrytý na vrcholu kopce lesem – místo, kde se zastavil čas a život se zde pojí se smrtí v přirozené harmonii, ale i instrumentální autorská kapela stojící mimo prostor, čas, hudební škatulky a žánry. Muzika, která nejde zařadit a pojmenovat nese prvky rocku, jazzu, barokní a lidové hudby okořeněné slovanskou melodikou a vytváří tak bohaté kompozice postavené na souhře citu, fantazie a hledačství. Originální a nezařaditelná je tato kapela, kde se J.S. Bach potkává s J. Zawinulem a Pink Floydy. Zkrátka jazzbarock.
Kapela vznikla na počátku 90. let z důvodu absolventského koncertu na Jazzové konzervatoři Jar. Ježka v Praze. V této sestavě se ustálila v roce 95, o tři roky později se z důvodu zaneprázdněnosti členů svými sólovými projekty rozpadla, aby se v roce 2000 plná energie a chuti po hraní opět dala dohromady.
Hraje na většině významných akcí v Čechách (Jazz Goes To Town , Praha – Mezi ploty, MOFFOM – Music on film-film on music, Karlovy Vary – Mezinárodní filmový festival) a vystupovala i v Polsku, Bulharsku a ve Francii (festival Rock´Oise a několikrát v Paříži). Ostaš doprovodila na moravském turné jazzmana Laca Décziho a jeho New York Celulu. Kapela také spolupracuje s ostravskou improvizační divadelní skupinou Ostružiny.
Ostaš má na svém kontě debutové CD, které bylo velmi pochvalně přijato kritiky a hudebními publicisty. Petr Korál o něm napsal: „promyšleně kultivovaná a v pravém smyslu slova lahůdková záležitost…“. Americký bluesový kytarista Ramblin Rex (spoluhráč Franka Zappy) o skupině prohlásil: „…je to citlivá, velmi vnitřní a pocitová záležitost. Stojí jakoby mimo tuto dobu, nehoní se po rychlosti a hře na efekt, jde o poctivé muzicírování, které má duši a smysl. Stačí jen otevřít srdce a poslouchat. Tahle muzika Vás odnese do světů vlastních představ a fantazií…“
Václav Kramář
Michal Koudelka
Tomáš Katschner
Radek Mikeš
http://www.myspace.com/ostasband

Na začátek

Rudá úderkaRudá úderka

Lahůdkou a třešničkou na pomyslném dortíku bude jistě tento soubor. Jedná se totiž o jediné vystoupení po dvaceti letech v obnovené sestavě a kdo neví o co jde bude minimálně šokován. Vraťme se ale nejdříve o dvacet let zpět kdy to vše začalo.
V porevoluční eufórii se zrodil nápad – ukázat manipulovatelnost a absurditu komunistických ideových písní, na kterých vyrostly celé generace. Základ tvořila parta kolem kapel Botičky pláčou a Dai. Postupně se přidali ještě další dlouhovlasí a vousatí kamarádi a samozřejmě kamarádky – a nakonec i studenti z trutnovského gymplu. Postupně se upravila řada budovatelských písní – známých, ale i polozapomenutých. Rudá úderka – jak si recesistické sdružení říkalo – vystoupilo tehdy na řadě akcí – od MAJÁLESU až po svatby a mejdany. Následně kapela bohužel zanikla neboť sbor o více jak dvaceti lidech nebylo možné dlouhodobě udržet a členové tohoto uskupení se rozprchli po celé republice. Před dvěma lety, kdy se na Webrovkafestu slavila plnoletost demokracie v České republice, přišli organizátoři festivalu na nápad, k dvacátému výročí 17. listopadu přemluvit zakladatele Rudé úderky, známého rétora Tomáše Katschnera k jednorázové obnově kapely. A to se také povedlo.
A na co se tedy letos můžete těšit?
Uvidíte více jak dvacetičlenný smíšený sbor v pionýrských krojích, nesoucí transparenty a artefakty budovatelské doby, zpívající a recitující dobové písně a básně, jejichž texty mohou mít s odstupem času zase trochu jiný význam. Perličkou bude jistě i jediná autorská píseň Vzhůru k šťastným zítřkům, kde autorem textu je Lexa Hambálek a hudby Tomáš Katschner. Bude jistě zajímavé vidět, jak svobodomyslní hipíci budou po dvaceti letech vypadat. Možná že to spíše bude jakési „rodičovské sdružení“. Ponořme se tedy do vln recese a společně si zazpívejme o práci, o máji, o soudruhu Stalinovi, o vyhrnutých rukávech i o odvaze a spoustě dalších opravdových věcech. Věříme, že půjde o nezapomenutelný zážitek, který potěší na srdci i na duši.
http://www.youtube.com/watch?v=m8QO6t1tQ0M
http://www.youtube.com/watch?v=AveSIEgPRUY&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=E6cK0VhgBJw&feature=related

Na začátek

Bratrstvo kočičí prackyBratrstvo kočičí pracky

– to je komiksová hudba z tajemných Stínadel!
Ahoj „Šípáci“!!!!

Rychlé šípy je název fiktivního klubu mimořádně hodných a slušných pěti hochů, jimiž byl Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Jejich autorem je Jaroslav Foglar. Rychlé šípy jsou v ČR známé prakticky každému. Jméno Mirek Dušín se dokonce stalo příslovečným. Protikladem Rychlých šípů v kreslených seriálech je skutečné, úžasné a mimořádně okouzlující BRATRSTVO KOČIČÍ PRACKY: Dlouhé Bidlo, Štětináč a Bohouš. Ano, toto trio na rozdíl od Rychlých šípů doopravdy žije a to již od roku 1936.
Tolik krátce ze stránek tohoto úžasného, stále žijícího souboru. Někdo by si mohl myslet, že tato kapela už dávno zapadla a svou činnost ukončila, ale pravý opak je pravdou. Kapela chystá čerstvou nahrávku a stále se někde zjevuje, jen pořadatelé akcí na ně jaksi zapomínají. Ovšem ne v Trutnově. Trutnovští ji měli možnost po dlouhých letech vidět 13.10 2007 v již zaniklém klubu New End coby pokapelu legendární skupiny Garáž. Kdo tam tehdy byl tak bude jistě souhlasit, že po nevalném vystoupení už asi překoncertované Garáže bylo Bratrstvo kočičí pracky hotovou smrští. Hudba Stínadel roztančila do té doby jaksi zatuhlé „Šípáky“ a baskytarista Dlouhé Bidlo běhal mezi lidmi a přitom hrál a zpíval. Tato kapela bude jistě jedním z hlavních vyvrcholení festivalu a rozhodně byste si neměli nechat jejich hudbu a potažmo toto jejich vystoupení v žádném případě ujít. Půjde jistě o nevšední zážitek, kterých mnoho není. Po loňském velikém úspěchu Marcose Frangose a 100% bude i tato kapela drtit vaše bránice vytříbenou baskytarou.
Dlouhé bidlo (Josef Červinka)
Štětináč (Petr Červinka)
Bohouš (Pavel Červinka)
http://www.bkp.estranky.cz/

Na začátek

Lith-Inn O´WevidleLith-Inn O´Wevidle

Po pauze vrací tato kapela na Webrovkafest. Během ni kapela stále fungovala a odehrála spousty koncertů na nejrůznějších akcích. Poslední novinkou jsou změny ve složení – za klávesy se postavil Míra Plecháč, který je vítanou posilou i ve zpěvu, a k bicím nástrojům si sedl Vláďa Bartel. Obohacení jejich muziky o nové barvy a dimenze je více než zřejmé. Kapela zasloužilých bardů bude jistě dobrým blues rockovým zpestřením festivalu. Pojďme si krátce představit jednotlivé muzikanty:
Zpěvák Radek Kalenský kdysi začal s flétnou, trubkou, klarinetem, pokračoval se saxofonem, kytarou, foukací harmonikou. Trochu se zapletl i s bicími nástroji, ale raději pokouší spíš perkuse – to všechno samozřejmě až po zpěvu jako „vedlejšáky“. Tu a tam píše i texty. Rockové muzice se věnuje již přes 20 let – hrál v různých seskupeních v Hostinném (Reverz, Scarabeus aj.), v Trutnově (Dračí ulička, Combeat, Stultify atd.).
Láďa Hruška se drží kytary (baví ho to už přes 30 let), skládá, občas vypomáhá druhými hlasy. V minulosti hrál v různých kapelách jak na trutnovsku (např. Consul PGS, Demistr), tak i v okolí Vysokého Mýta (Zbytky Slušnosti). Poslouchá všechno, kde je zajímavá kytara.
Vláďa Bartel kdysi hrával na bicí nástroje v rockových kapelách na trutnovsku, např. Consul PGS, Attacca, Recept. Poslouchá všechnu dobrou muziku, převážně rockovou, vyrůstal na Deep Purple, Led Zeppelin, Black Sabath.
Basák Olda Vetešník kdysi začal kytarou, z níž brzy přešel na baskytaru, které se již přes 30 let (s občasnými víceméně nedobrovolnými výlety k bicím nástrojům v minulosti) věnuje dodnes. Dříve hrával jak na trutnovsku (Novum, Blue Cafe, Nior W.), tak i na hradecku (Ciferník), tak i na spoustě příležitostných záskoků. Největším přínosem v jeho vývoji byla cca čtyřletá spolupráce s vynikajícím všestranným (nejen jazzovým) multiinstrumentalistou a zpěvákem Evženem Zomerem na přelomu 80. a 90. let.
Kytarista Martin Brádler vystřídal jednoho ze zakládajících členů Josku Bergra, který se nám odstěhoval až někam k Hodonínu a nechal po sobě některé písničky, jejichž byl spoluautorem. Kdysi působil v několika uskupeních s Vojtěchem Lábusem.
Míra Plecháč hraje na klávesy již přes třicet let, hrával na královédvorsku a trutnovsku ve skupinách Kontakt a KMK (kde dosud stále hraje), několik let hrál i v doprovodné kapele M. Drobného. Vystupuje i sólově, takže je i patřičně zkušený zpěvák.
Radek Kalenský
Láďa Hruška
Vláďa Bartel
Olda Vetešník
Martin Brádler
Míra Plecháč
http://www.owevidle.cz/

Na začátek

Poslední LežPoslední Lež

Kapele, jejíž členové tento festival pořádají, se letos příliš nedaří ikdyž to tak v prvním pololetí nevypadalo. Kapela pilně pracovala na nových skladbách, vznikl cyklus Živly a začala opět častěji koncertovat. Za vydařený se dá považovat koncert na festivalu Pecka. Skvělé publikum, shovívavé počasí a úžasná atmosféra místa tomu jistě dopomohly.
Pak ale přichází šok. Zakládající člen, páteř kapely a velký přítel Mahony je nucen ze zdravotních důvodů soubor Poslední Lež opustit. Už ani naplánovaný koncert v rámci Trutnovského hudebního léta nemohl odehrát. Kapela začala usilovně hledat náhradu, ale nahradit tohoto skvělého muzikanta se ukázalo velikým problémem. Bylo domluveno několik koncertů a Poslední Lež se tak ocitla ve svízelné situaci. Tyto koncerty nakonec zachránil náš kamarád, baskytarista ze skupiny Pepa Lábus a spol – Tomáš Nýdrle, který se bez mrknutí oka během velmi krátké doby naučil celý repertoár skupiny a Mahonyho zastoupil. Proběhlo několik marných pokusů obsadit uvolněné místo někým jiným, ale všechny se nakonec ukázaly neúspěšnými.
V současné době se však zdá, že svítá naděje v osobě mladičkého baskytaristy Matyáše Kuhna ze Dvora Králové. Kapela začíná znovu zkoušet a zdá se, že to půjde. Matyáš sice také nemá času nazbyt, ale pouští se do akce s velkým nasazením. Nechceme však nic zakřiknout a prosíme všechny naše fanoušky aby nám drželi palce aby se situace uklidnila a kapela mohla pokračovat v práci a dotvořit celý cyklus Živly, ale i další nové skladby. I přes to všechno však na Webrovce vystoupí a to ,zdá se, opět s Tomášem Nýdrlem coby hostem. Není však vyloučeno, že se Matyáš, pokud vydrží, v několika skladbách ukáže také. Budeme dělat vše pro to aby se vystoupení vydařilo a nezklamali jsme vás.
Drak a Poslední Lež totiž nikdy nespí!
Vojtěch Lábus
SuriKáťa Frimlová
Jan „Owar“ Novotný
Martin Fejk
Tomáš Nýdrle j.h.
http://www.poslednilez.com/

Na začátek

ExorcizphobiaExorcizphobia

Pravidelní návštěvníci festivalu už tuto partičku znají neboť právě ona vždy nad ránem probouzela spící návštěvníky a vyprovokovála je k novému zapojení do stále pokračující kolektivní zábavy. Tato Thrash metalová kapela vznikla v roce 2005 a do dnešní doby se vyhrála na celkem vysokou úroveň a její početné publikum ji to náležitě dává najevo a to nejen na festiválku Pilníkovfest, který tento soubor organizuje. Do dnešních dnů Exorcizphobia odehrála okolo 70 koncertů a to i jako předkapela úspěšným formacím typu: Debustrol, Tortharry, Stigma, Enigmatic faith atd. V roce 2008 se kapela pouští do tvorby nových skladeb a za asistence hostujícího zpěváka Zdeňka Vágnera dostává hudba této party nový rozměr.
Začátek nového roku je ve znamení neštěstí, které se v podobě úmrtí blízkého přítele a totální devastaci zkušebny požárem, pronásleduje kapelu. V létě roku 2009 se Exorcizphobia konečně dostává do studia, kde plodí své první EP nesoucí název „Disease Inside“, které nese pět starších skladeb a jednu novinku – „In Memory“, která je věnována věčné památce kamaráda Josefa Kolesy.
Věřme společně, že kapela má své temné období již za sebou a že se ji konečně zase začne dařit lépe. Kapela usilovně hledá za vyhořelou zkušebnu adekvátní náhradu a tak pokud byste o něčem věděli, jistě by to kapelu Exorcizphobia potěšilo. Jejich vystoupení na letošním Webrovkafestu bude opět plné energie a jejich tvrdé skladby nenechají spát ani ty největší spáče.
Tomáš Skořepa
Josef Valkoun
Jan Erben
Jakub Václav
Zdenda Vágner j.h.
http://www.exorcizphobia.wz.cz/
http://www.bandzone.cz/exorcizphobia

Na začátek

ProkionProkion

Dalším nováčkem festivalu Webrovka je kapela Prokion. Kapela vznikla v září 2002. Založil ji současný kytarista Libor „Mazi“ Mazura a nyní již bývalý bubeník Robert Kučera alias Klokan, ovšem tehdy ještě pod názvem Master Of Slave. Po třech měsících se ke kapele přidala baskytaritska Markéta Ulrichová, která však vydržela pouze krátkou dobu. V prosinci 2003 byl angažován baskytarista Láďa Vaňous, který se rychle naučil veškeré skladby a některé dokonce obohatil novými nápady. Kapela sháněla zpěváka a v květnu 2004 ho našla v osobě Mirka Kováře z kdysi zaniklé legendární trutnovské death metalové kapely Dai. V listopadu se počet členů rozrostl o dalšího kytaristu Libora Buriana, kterého možná někteří znají z kapely Bastard. Název Master Of Slave se ovšem přilíš nezalíbil novému osazenstvu a proto se kapela přejmenovala na Prokion. Tento název je odvozen od jména nejjasnější hvězdy v souhvězdí Malý pes. Postupně kapela začíná koncertovat a propagovat své skladby. Bohužel po čase se členové museli rozloučit s bubeníkem Klokanem a kapela tak přišla o jednoho ze zakládajících členů. Po třech měsících hledání nového bubeníka na jeho místo nastoupil mladý a talentovaný (Vymrdanec) Martin Hejcman. V tomto složení kapela odehrála spoustu koncertů i s takovými metalovými ikonami, jakými jsou Debustrol, Tortharry nebo Miloš „Dodo“ Doležal. Po dvou letech však nastala další změna znovu na postu baskytary a bubeníka, kdy se vrátila Markéta Ulrichová a za škopky zasedl Lukáš Strakáč. Kapela Prokion má také na svém kontě již tradiční metalový a hardcoreový festival Monster of Metal.
Přesto, že tato kapela žánrově do obsazení Webrovkafestu příliš nezapadá jde přeci letos o trutnovské kapely a je potřeba dát šanci všem žánrům. Navíc někteří členové této kapely Webrovkafest, jako takový, už nějaký čas nejen duševně, ale i materiálně podporují. Mazi už několik let zařizuje výrobu plakátů a bylo by velmi nezdvořilé tuto kapelu aspoň jednou nepozvat. A navíc jak se říká, ráno musí kapely hlučet a tato kapela to jistě umí. Navíc Míra Kovář je jednou z ústředních postav Rudé úderky a tak budete moct porovnat jeho čistý či lehce falzetový hlásek s „Prokioňáckým“ projevem. Na závěr tak místo Bahňousových slideperformens (bohužel se mu letošní termín kříží s prestižním vystoupením na Moravě) nahradí šálek o trochu ostřejšího kafíčka. Věříme, že vás Prokion nad ránem nezklamou a dodají vám energii potřebnou k cestě domů.
Libor „Mazi“ Mazura
Mirek Kovář
Libor Burian
Markéta Ulrichová
Lukáš Strakáč
http://bandzone.cz/prokion

Na začátek